τρίτος Ημιμαραθώνιος Κρήτης

Χιλιάδες δρομείς κάθε ηλικίας αλλά και επισκέπτες «πλημμύρισαν» χθες το πρωί το Αρκαλοχώρι για τον 3ο Ημιμαραθώνιο Κρήτης, που ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακή επιτυχία και εξελίχθηκε γι΄ ακόμα μια χρονιά, σε μία από τις κορυφαίες γιορτές του δρομικού κινήματος σε ολόκληρη τη χώρα.

Τους 4000 συμμετέχοντες στον αγώνα καλωσόρισαν ο δήμαρχος Μινώα, Ζαχαρίας Καλογεράκης, ο περιφερειάρχης Κρήτης, Σταύρος Αρναουτάκης και οι συνδιοργανωτές από τον Αθλητικό Σύλλογο Υγείας (ΑΘΛΗ.Σ.Υ.) και τους πολιτιστικούς συλλόγους της περιοχής, που πρόσφεραν στον κόσμο παραδοσιακά εδέσματα.

Την εκκίνηση του αγώνα στο Εκθεσιακό Κέντρο Αρκαλοχωρίου έδωσε ο περιφερειάρχης Σταύρος Αρναουτάκης, ο οποίος αναφέρθηκε στη σημαντικότητα της διοργάνωσης, τονίζοντας ότι είναι μια γιορτή του αθλητισμού και του πολιτισμού: «Η Περιφέρεια συμμετέχει και στηρίζει όλες τις διοργανώσεις και τις δράσεις, που αναδεικνύουν τον αθλητισμό και τον πολιτισμό, που παρακινούν μικρούς και μεγάλους να ασχοληθούν με τον μαζικό αθλητισμό» ανέφερε ο περιφερειάρχης και συνεχάρη τους συνδιοργανωτές.

Παρόντες στην εκκίνηση ήταν επίσης ο βουλευτής Ηρακλείου Βασίλης Κεγκέρογλου, ο αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου Ευριπίδης Κουκιαδάκης (συμμετείχε μάλιστα στον αγώνα) ο πρόεδρος του περιφερειακού συμβουλίου Κρήτης Γιώργος Πιτσούλης, ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος αθλητισμού Νίκος Συριγωνάκης, εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης, φορέων κ.α.

Όλοι νικητές

Νικητές του Ημιμαραθωνίου (21 χλμ.) αναδείχθηκαν οι Κώστας Γκελαούζος και Γιάννης Ζερβάκης με χρόνο 1.14.13, οι οποίοι αποφάσισαν να τερματίσουν πιασμένοι χέρι με χέρι, για να στείλουν το μήνυμα του υγιούς συναγωνισμού. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Χρήστος Βότσος με 1.14.22.

Ημιμαραθώνιος Κρήτης απονομές
Στιγμιότυπο από τις απονομές που έκανε ο κ. Αρναουτάκης

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με χρόνο 1.23.46, δεύτερη ήταν η Ράνια Ρεμπούλη με 1.26.28, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Μαρίνα Μανιαδάκη με 1.28.45.

Την πρώτη θέση στα 10 χλμ. πήρε ο Νίκος Φράγκου με 33.45 και τον ακολούθησαν ο Αντώνης Κωστάκης με 36.23 και ο Μανώλης Συλλιγνάκης με 38.17.

Στις γυναίκες (10χλμ), πρώτευσε η Παναγιώτα Βλαχάκη με 41.58, δεύτερη ήταν η Μαρίνα Αχλάτη με 42.52 και τρίτη η Αδαμαντία Λεμαντζόγλου με 42.25.

Ημιμαραθώνιος Κρήτης - Στιγμιότυπα από τις απονομές που έκανε ο κ. Καλογεράκης

Στον αγώνα των 5χλμ. τέλος που φυσιολογικά είχε και τη μαζικότερη συμμετοχή από πλευράς πολιτών, πρώτος έκοψε το νήμα ο Χρήστος Καλλίας με 15.50 και τον ακολούθησαν ο Ανδρέας Υδραίος με 18.07 και ο Γιώργος Μαστοράκης επίσης με 18.07.

Στις γυναίκες, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ράνια Ρεμπούλη με 19.14 και ακολούθησαν η Κατερίνα Δόβρου με 19.36 και η Ζωή Επιτροπάκη με 21.34.

Το χρυσό μετάλλιο στην γιαγιά που διαφήμισε τον Ημιμαραθώνιο

Ο αγώνας δεν άφησε φυσικά παραπονεμένα τα παιδιά, που έδωσαν δυναμικό παρών στη διαδρομή των 1000μ.

Μέσα στις πολλές εκπλήξεις των διοργανωτών, ήταν και η τεχνητή βροχή που δημιούργησαν προκειμένου να δροσιστούν οι δρομείς, ενώ το παρών έδωσε και η γνωστή από τα σποτ του αγώνα γιαγιά Ελένη Βλαστού από τα Ρουσσοχώρια, στην οποία οι διοργανωτές έδωσαν τιμητικά ένα χρυσό μετάλλιο.

Στο χώρο του αγώνα βρέθηκαν επίσης οι κινητές μονάδες μαστογραφίας και οδοντιατρικής της Περιφέρειας Κρήτης για δωρεάν προληπτικές εξετάσεις. Να υπενθυμίσουμε ότι ο τρίτος Ημιμαραθώνιος Κρήτης στήριξε φέτος τις κοινωνικές οργανώσεις «Όραμα Ελπίδας», «Ηλιαχτίδα» και «Καρδιά του Παιδιού».