Τρίκαλα - Εργοτέλης

Ένας Εργοτέλης να τον πιεις στο ποτήρι ειδικά στο β` μέρος επικράτησε εύκολα των Τρικάλων με 3-0 στο Παγκρήτιο και έκανε στο 4Χ4 στο πρωτάθλημα μένοντας μόνος του στην κορυφή μετά την ισοπαλία του Απόλλωνα Λάρισας με την Σπάρτη.

Ο Εργοτέλης συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ και αποδίδοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Θεσσαλούς να αμφισβητήσουν την κυριαρχία του και να διεκδικήσουν κάτι από το  ματς.

Ο Εργοτέλης όχι μόνο πήρε την νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή αλλά για άλλη μια φορά χόρτασε τους φίλους  του θέαμα δείχνοντας ότι έχει όλα τα φόντα να διεκδικήσει την άνοδο. Ο Παπαβασιλείου παρουσίασε μια ομάδα με άριστη κυκλοφορία της μπάλας, αυτοματισμούς, καλή οργάνωση στην άμυνα και μετάβαση στην επίθεση. Υπήρχαν φορές που Τσέλιος, Μπουτσάκης, Έφορντ και Ιατρούδης έκρυβε την μπάλα. Από την άλλη, ο ΑΟΤ παρουσίασε κάκιστη εικόνα και το εις βάρος τους σκορ είναι μάλλον τιμητικό.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλό τέμπο. Ο Εργοτέλης είχε την υπεροχή και κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα σε αντίθεση με τα Τρίκαλα  που είχαν  ρίξει το βάρος στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλά σουτ με τους Έφορντ (6’) και Ιατρούδη (9’) και στο 36’  άνοιξαν το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Τσέλιος από τον Συριόπουλο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοζορώνης ο οποίος με άψογο πλασέ νίκησε τον Ταΐρη για το 1-0. Ο ΑΟΤ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 39’ λίγο έλειψε ένα ισοφαρίσει με το επικίνδυνο σουτ του Συμελίδη.

Στην επανάληψη, τα Τρίκαλα  προσπάθησαν να βγούν μπροστά για την ισοφάριση αφήνοντας πολλά  κενά στην άμυνά τους τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον ο Εργοτέλης.

Στο 53’ ο Μπουτσάκης σε μια φάση που ξεκίνησε από δικό του κλέψιμο και ασίστ του Ιατρούδη έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους ενώ ο ίδιος παίκτης, τρία λεπτά αργότερα (61`), σημάδεψε το δοκάρι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Νίκι Παπαβασιλείου ήταν χειμαρρώδεις   με  τον Έφορντ να πλαγιοκοπεί συνεχώς και να δημιουργεί ρήγματα.

Στο 74’ το πλασέ του 22χρονου άσου δεν βρήκε στόχο ωστόσο δύο λεπτά αργότερα (76`) από ασίστ του Τσέλιου  ο Ιατρούδης έγραψε το 3-0. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Έφορντ είχε ακόμα δύο μεγάλες στιγμές αλλά τόσο στο 82’ όσο και στο 83’ οι προσπάθειές του ήταν για λίγο άστοχες μένοντας χωρίς γκολ το οποίο βάσει απόδοσης το άξιζε.

Κορυφαίοι από τους νικητές οι Τσέλιος, Μπουτσάκης, Ιατρούδης, Έφορντ, Γιακούμπου ενώ από τα Τρίκαλα διασώθηκαν οι Συμελίδης, Γκόλιας.

Καλή η διαιτησία του Μπακογιάννη (Αθηνών), και των βοηθών του Νιδριώτη (Αθηνών) και Πριόνα (Εύβοιας). Κίτρινες είδαν οι Μπρους, Μπουρσέλης,  Τσιάρας, Γκότοβος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Γιακούμπου, Οικονόμου (78’ Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Κοζορώνης, Μπουτσάκης (75’ Καπνίδης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Σταθόπουλος (58’ Μπουρσέλης).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ταΐρης, Πάνος, Γκόλιας, Συριόπουλος, Γκότοβος, Τσιάρας, Γκουγκούδης (53’ Καπός), Γιουκαρής (53’ Σταματάκος), Συμελίδης, Τριανταφυλλάκος, Ρούνεϊ (61’ Νιάρος).

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ: «Μας ικανοποιεί η πρωτιά, αλλά θέλει καλή διαχείριση»

Σπουδαία εμφάνιση και γκολ από τον Ιατρούδη
Ικανοποιημένος από την εμφάνιση αλλά και τη νίκη που διατήρησε την ομάδα του στην κορυφή δήλωσε ο Νίκι Παπαβασιλείου μετά το παιχνίδι με τα Τρίκαλα.

Ο Κύπριος τεχνικός ανέφερε χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων: «Πιστεύω ότι κάναμε ίσως το καλύτερό μας παιχνίδι.

Έχουμε τώρα τέσσερις μέρες για να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

Μας χαροποιεί ότι είμαστε στην πρώτη θέση όμως θέλει καλή διαχείριση, θέλει πάρα πολλή δουλειά να εξελίξουμε το παιχνίδι μας, να το κάνουμε το καλύτερο και να συνεχίσουμε με αυτή την νοοτροπία που μου αρέσει πάρα πολύ».

O αμυντικός του Εργοτέλη  Κώστας Οικονόμου μίλησε για το παιχνίδι, αλλά και τη συνέχεια λέγοντας:  «Δεν ήταν τόσο εύκολο παιχνίδι. Το διαχειριστήκαμε πολύ καλά παρότι υπήρχε κούραση.

Είμαστε χαρούμενοι τόσο για την αγωνιστική μας εικόνα όσο και για το αποτέλεσμα όμως κοιτάμε την συνέχεια και με τον Βόλο. Είναι νωρίς αλλά θα δώσουμε τα πάντα για να φτάσει ο Εργοτέλης εκεί που ανήκει».

Ο τεχνικός των Τρικάλων Ράτκο Ντόσταντιτς τόνισε: «Δεν ψάχνω άλλοθι στην διαιτησία, ούτε για το πέναλτι που δόθηκε στον αντίπαλο ούτε για αυτό που δεν δόθηκε σε εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε την εικόνα της ομάδας, δεν τα καταφέραμε. Θα πρέπει να αλλάξουμε την κακή εικόνα που είχαμε σήμερα».