Οι νικητές στα αγόρια και στα κορίτσια του Παγκρητίου τουρνουά μπιτς βόλεϊ U-19

Στις εγκαταστάσεις του Karteros Beach Sports Center διεξήχθη το τελικό τουρνουά μπιτς βόλεϊ U19 της Ε.Σ.ΠΕ.Κ στο Ηράκλειο για την ανάδειξη των πρωταθλητριών ομάδων σε αγόρια και κορίτσια που θα μας εκπροσωπήσουν στο Πανελλήνιο Τελικό τουρνουά της ΕΟΠΕ.

Στο τουρνουά συμμετείχαν οι 12 καλύτερες ομάδες κάθε κατηγορίας που είχαν συμμετάσχει στα προκριματικά τουρνουά της ΕΣΠΕΚ σε Χανιά και Ηράκλειο.

Μέσα από πολύ δυνατούς και συναρπαστικούς αγώνες και με πολύ υψηλές θερμοκρασίες, αναδείχθηκαν οι Πρωταθλήτριες ομάδες Κρήτης.

Στην κατηγορία Women U19 πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε οι Φετφατζη Ελ/Πιτσουλη Εμ. κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό τις Φανιουδάκη Ελ./ Φανιουδάκη Ν. που κατέκτησαν την 2η θέση, με σετ 2-1.

Οι Ματαλλιωτάκη Θ./Βεργετάκη Ελ. κατέλαβαν την 3η θέση κερδίζοντας στον μικρό τελικό τις Μαρκάκη Κ./ Τζαρο Χρ. με σετ 2-1

Στην Κατηγορία Men U19 πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε οι Βένιος Κ./ Χρηστάκος Ιπ. κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό τους Σφακιανάκη Γ./ Δασκαλαλη Αντ. που κατέκτησαν την 2η θέση, με σετ 2-0.

Την 3η θέση κατέλαβαν οι Γαλιακης Ιασ./ Γαλιάκης Αρ. που κέρδισαν στον μικρό τελικό τους Χασικος Ι./ Ξυδάκης Ηρ. με σετ 2-1.

“Ο πρόεδρος και το Δ.Σ της ΕΣΠΕΚ συγχαίρουν τους Πρωταθλητές Κρήτης καθώς και όλους που συμμετείχαν στο τουρνουά ειδικά κάτω από τις  υψηλές θερμοκρασίες που επικράτησαν το Σαββατοκύριακο.

Ευχαριστεί τον συνδιοργανωτή ΔΟΠΑΦΜΑΗ και τον Αντιδήμαρχο Κ.Βαρδαβά   για την διαχρονική στήριξη των τουρνουά beach volley της Ένωση μας,

την Διοίκηση του Ε.Α.Κ.Η  και τον Πρόεδρο Λ. Ζερβό για την παραχώρηση των αθλητικών εγκαταστάσεων οι οποίες είναι ζωτικής σημασίας για την συνέχιση και ανάπτυξη του beach volley στο Ηράκλειο, καθώς και τους εργαζόμενους του ΕΑΚΗ οι οποίοι βοήθησαν τα μέγιστα κατά την διεξαγωγή του.

Ευχαριστεί τους χορηγούς του τουρνουά: Εταιρεία ΝΕΡΑ ΡΟΥΒΑΣ, Εταιρεία Fresh Snack, οι οποίοι προσέφεραν νερά και γεύματα στους αθλητές κατά τη διάρκεια του τουρνουά”, αναφέρει ανακοίνωση της ΕΣΠΕΚ.

Την 4η θέση στην Ευρώπη κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα Κοριτσιών Κ17 που αν και αήττητη στη φάση των ομίλων, έχασε στους ημιτελικούς και βρέθηκε στο μικρό τελικό απέναντι στην Κροατία από την οποία ηττήθηκε με σετ 3-1.

Από την υποδοχή της Πρινιωτάκη στο αεροδρόμιο
Η Καλαμπέροβα

Ο πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Σ.ΠΕ.Κ., συγχαίρουν όλες τις αθλήτριες της Εθνικής μας ομάδας, το προπονητικό και τεχνικό τιμ και όλους τους παράγοντες που συνέβαλλαν στην διάκριση αυτή.

Ιδιαιτέρως συγχαίρει την Κρητικοπούλα Εύη Πρινιωτάκη για τη συμμετοχή της στην Εθνική μας ομάδα αλλά και την σημαντική συμβολή της σε όλους τους αγώνες που οδήγησαν την ομάδα μας στην 4η θέση.

Με ένα πανό που έγραφε τη φράση «μπράβο Εύη!” και είχε πάνω και προσωπικές αφιερώσεις, οικογένεια, συμπαίκτριες, ο προπονητής και η έφορος της γυναικείας ομάδας βόλει του ΟΦΗ, υποδέχθηκαν την Εύη Πρινιωτάκη, στο αεροδρόμιο Νίκος Καζαντζάκης για να την συγχαρούν για  την 4η θέση στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αλλά και το Βαλκανικό πρωτάθλημα, που κατέκτησε με την Εθνική ομάδα Κ17.

Οπως είπε ο Νίκος Προύφας “η Εύη μας, έδειξε το ταλέντο της και η αγωνιστική της νοοτροπία και η θέληση της για να δουλέψει σκληρά, την έχουν κάνει ένα σημαντικό μέλος της εθνικής ομάδας, η οποία δικαιωματικά ανήκει στην ελίτ της ευρώπης σε αυτήν την ηλικία. Συγχαρητήρια στην Εύη Πρινιωτάκη, αλλά και σε όλα τα κορίτσια της εθνικής, που μας κάνουν να αισιοδοξούμε για το μέλλον”.

Η Εύη Πρινιωτάκη, κατάκοπη απο το ταξίδι απο τη Σερβία, μέσω Θεσσαλονίκης, δέχτηκε με χαρά τα δώρα, που της είχαν πάρει τα αγαπημένα της πρόσωπα και τους ευχαρίστησε όλους, για την υποδοχή.

Το ΤΑΑ ΟΦΗ ΒΟΛΕΙ με ανακοίνωση του συνεχάρη την αθλήτρια του για το “μεγάλο καλοκαίρι που έζησε με την Εθνική ομάδα και την κατάκτηση της 4ης θέσης στην Ευρώπη και του Βαλκανικού Κυπέλλου με την Εθνική Κ17. Τα καλύτερα έρχονται και την Εύη, αλλά και για τα υπόλοιπα κορίτσια της Εθνικής” καταλήγει η ανακοίνωση του ΤΑΑ ΟΦΗ.

Ως πρώτοι στην πανελλήνια βαθμολογία ανδρών-γυναικών θα ταξιδέψουν στα τελικά του Αγίου Νικολάου ο Αντιόλ Κόλα και η Χρυσάνθη Χριστοδούλου. Ο γεννημένος στο Ηράκλειο αθλητής κατέκτησε και το Kamena Vourla Open, με συμπαίκτη τον Στέλιο Τζιουμάκη, μία εβδομάδα μετά από την επικράτησή τους στο Athens Golden Cup. Όπως και στο Σύνταγμα οι Κόλα/Τζιουμάκας επικράτησαν των Ντάλλα/Χατζηνικολάου με 2-1 (21-17, 19-21, 15-12) σετ.

Στις γυναίκες επικράτησαν ξανά οι Δήμητρα Καραγκούνη / Χρυσάνθη Χριστοδούλου (από το Ηράκλειο) που επίσης ως πρώτες στη γενική βαθμολογία θα ταξιδέψουν στον Αγ. Νικόλαο.