Φάση από το χθεσινό φιλικό του Ηροδότου με τον Πόρο

Με τον Θωμά Στράτο για πρώτη φορά στον πάγκο του ο Ηρόδοτος επικράτησε   με 4-2 του Πόρου σε ένα ενδιαφέρον φιλικό χθες στην Νέα Αλικαρνασσό.

Στο 16’, από πάσα του Μασάδο, ο Φαλκάο πλάσαρε και άνοιξε το σκορ (1-0). Τρία λεπτά αργότερα ο Βρεττός σημείωσε το 2-0, με τον Πόρο να μειώνει στο 27’ με τον Παπαδομιχελάκη.

Στο 55’ ο Σουρνάκης με δυνατό σουτ έκανε το 3-1. Ο Πόρος μείωσε ξανά στο 59’ με τον Φρόκου σε 3-2, αλλά στο 69’ ο Γκίνη με πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος από τον Καλαμιώτη, διαμόρφωσε το 4-2.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κρόστα, Φουάσης, Κυριακίδης, Σαρρής, Ντριλόν, Λάμπρου, Πλιάτσικας, Μασάδο, Χαλκιαδάκης, Βρεττός, Φαλκάο. Έπαιξαν και οι: Μαουρο, Φέκκας, Μακρυδάκης, Σουρνάκης, Γαλεάδης, Γκίνι, Ζιώγας, Μαρκής, Κλαδος, Ρετσος, Πετσιτης, Χιντρι.

ΠΟΡΟΣ: Ζαφείρης, Μπάμπης, Καλαϊτζάκης, Πολ, Παπαδομιχελάκης, Ουζούνογλου, Πάγια, Πήλιος, Φρρόκου, Αγριμάκης, Καστελλιανάκης. Έπαιξαν και οι: Αυγουστάκης, Καλαμιώτης, Πακιουφάκης, Μαυρης, Σημαιάκης, Μεχμέται, Ξυλούρης, Μαγάκης.

Ο Θωμάς Στράτος αναφερόμενος μετά το ματς στις πρώτες του εντυπώσεις από την νέα του ομάδα είπε: «Έρχομαι κάθε χρόνο στην Κρήτη, μου αρέσει πολύ και όταν με πήραν τηλέφωνο να έρθω χάρηκα. Την ομάδα την είδα πρώτη φορά χθες στην προπόνηση και σήμερα στο φιλικό.

Ο αγώνας πήγε πολύ καλά, καλύτερα από ό,τι περίμενα αλλά μπορούμε ακόμα καλύτερα. Βλέπω κυρίως το αγγλικό και ισπανικό ποδόσφαιρο. Θέλω να έχουμε εμείς την μπάλα στο 60% να έχουμε καλές πάσες να ανοίγουμε τις αντίπαλες άμυνες και να κερδίζουμε. Μπορούσαμε και περισσότερα γκολ. Οι παίκτες θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο. Είχαμε ένα καλό αντίπαλο και ήταν ένα καλό παιχνίδι».

Από την άλλη ο Γιάννης Χατζησεβαστός δήλωσε: «Ήταν το δυσκολότερο τεστ απέναντι σε μια πολύ  καλή  ομάδα. Δεν μπήκαμε καλά αλλά μετά το 20λεπτο ισορροπήσαμε. Στο δεύτερο μέρος πήγαμε καλύτερα και μπορούσαμε και να ισοφαρίσουμε. Παίξαμε με μια ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει. Εμείς θέλουμε να φτιάξουμε ένα σύνολο που δεν θα χάνει εύκολα. Έχει κουράσει η προετοιμασία σχεδόν 3 μήνες».