ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ ΤΟ «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες για τον ΟΦΗ, στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη επικράτησε του Βούρειου Χίου με 66-53 στο κλειστό του ΒΑΚ, πολύ πιο άνετα απ’ ό,τι φανερώνει το τελικό σκορ.

Με τη νίκη του αυτή, ο ΟΦΗ βελτίωσε κάπως τη βαθμολογική του θέση και θα πάει με άλλον αέρα στα Χανιά για το κρητικό ντέρμπι, μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω της 25ης Μαρτίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς, βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και πήραν διαφορά 10 πόντων στα πρώτα λεπτά. Οι Χιώτες αντέδρασαν προσωρινά, όμως μετά το 12ο λεπτό, που η διαφορά υπερέβη ξανά τους 10 πόντους, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους.

Μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο που ο ΟΦΗ κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, η διαφορά εκτοξεύθηκε και στους 28 πόντους!

Στην τελευταία περίοδο, η τεχνική ηγεσία του ΟΦΗ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους μικρούς της ομάδας, με συνέπεια ο Βούρειος να μειώσει αρκετά την έκταση της ήττας του.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη διάθεση όλων των παικτών, σε άμυνα και επίθεση. Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει στον ψυχολογικό κυρίως τομέα για να κάνουμε ένα καλό φίνις στο πρωτάθλημα», δήλωσε ο τεχνικός του ΟΦΗ.

Καλή η διαιτησία των Τσακαλογιάννη- Μαρινάκη.

Τα 10λεπτα 14-10, 37-24, 56-37, 66-53.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας, Κριθινάκης 11 (2), Μαϊστρέλης 3 (1), Τσερκιτσόγλου 12 (1), Χαρωνίτης  2, Καρλάφτης 2, Αγαπιάδης 15 (2), Βασιλειάδης 10 (1), Χριστάκης, Καραλής 8, Τσιλόγλου, Πάλλης 2.

ΒΟΥΡΕΙΟΣ (Βουλίκας): Σαμιώτης 4, Ανδρουλάκης 4 (1), Σουλίκας 8 (1), Βουλίκας, Αγγελίδης 15, Καραφάντης, Τσουρής 13 (3), Τρόβας, Μπουμπάρης 3, Κωσταντινάκος 6 (1).

Έχασε ο ΑΟΚ Χανιά

Ακόμα πιο δύσκολη έγινε η υπόθεση παραμονής του ΑΟΚ Χανιά στη Γ΄ Εθνική μετά την εκτός έδρας ήττα που γνώρισε χθες από τη Νίκη Αμαρουσίου, με 66-62.

Η κρητική ομάδα ήταν νωθρή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και παρά την προσπάθειά της στο φινάλε, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

Τα 10λεπτα: 17-9, 36-25, 52-41, 66-62.

ΝΙΚΗ ΑΜ. (ΧΡΥΣΟΓΕΛΟΣ): Βάνας 4, Σκούταρης 10 (2), Σταμάτης 5 (1), Κοντογιάννης 10, Κυπριτζόγλου 12, Τσεκένης 9 (1), Μιχαλάκης 4, Κουκάκης 6, Πολυμενάκος, Ντέντας 6.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Θεοδωράκης-Γιαπλές): Σταθόπουλος, Παπαδάκης,Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 11 (1), Σαράντης, Αράπης 2, Πούρος 7 (1), Σκαμνάκης 5 (1), Αδοντάκης 6, Τασιούδης 27, Κοντογιάννης, Κολαρετάκης.