ΟΦΗ ΒΟΛΕΪ στο ματς με τον Φοίνικα
Ο Καραμπαλί σε μία προσπάθειά του στο ματς με τον Φοίνικα

Τις συγκινήσεις που μπορεί να προσφέρει ένα παιχνίδι βόλεϊ υψηλού επιπέδου απόλαυσαν οι περίπου 200 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό του ΒΑΚ, για το νησιωτικό ντέρμπι του ΟΦΗ με τον Φοίνικα Σύρου, το οποίο διήρκησε 134 λεπτά!

Οι Κυκλαδίτες πήραν τελικά τη νίκη με 3-2, αλλά το μεγαλύτερο μέρος των εντυπώσεων ανήκει στους γηπεδούχους που απέδειξαν περίτρανα ότι μπορούν να κοντράρουν μία από τις ομάδες της πρώτης ταχύτητας της Α1.

Πολλά κρίθηκαν στο 2ο σετ όπου οι νεοφώτιστοι είχαν το προβάδισμα, αλλά ο Φοίνικας με πολύ καλό μπλοκ κατάφερε να ισοφαρίσει (30-28 έληξε). Η ισοφάριση ανέβασε το ηθικό των Συριανών που πήραν προβάδισμα με 2-1 στα σετ αλλά ο πεισματάρης ΟΦΗ κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, χάρη στους «κεραυνούς» των Τσούλαφιτς, Καραμπαλί και τις απίστευτες άμυνες του Ρουμελιωτάκη. Στο τάι μπρέικ, ο ΟΦΗ φάνηκε να μένει από δυνάμεις, καθώς ο Φοίνικας είχε περισσότερες επιλογές από τον πάγκο.

Ο ΟΦΗ κρατάει ασφαλώς τον πολύτιμο βαθμό και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στα ματς με Εθνικό Αλεξ. (εκτός) και Ηρακλή (εντός) πριν από τη διακοπή.

«Ο ΟΦΗ βγαίνει πιο δυνατός από αυτό το ματς. Τα παιδιά έκαναν κατάθεση ψυχής και αυτό μας δίνει δύναμη για τη συνέχεια. Με υπομονή, θα κατακτήσουμε τον πρώτο στόχο μας, να μείνουμε στην κατηγορία», τόνισε ο Δημήτρης Ζλατιλίδης. Από την πλευρά του, ο προπονητής του Φοίνικα κ. Παβλίσεβιτς απένειμε τα εύσημα στον αντίπαλο: «Ο ΟΦΗ απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρός, ειδικά στην έδρα του. Για μας ήταν μια πρόκληση να πάρουμε τη νίκη».

1ο σετ: 6-8, 16-12, 25-22, 2ο σετ: 16-12, 23-24, 28-30, 3ο σετ: 13-16, 17-21, 18-25, 4ο σετ: 16-13, 21-17, 25-20, 5ο σετ: 1-5, 4-10, 8-15.

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 16, Στοροζίλοφ 1, Καραμπαλί 17, Καρατζάς 9, Σαρικεΐσογλου 9, Τσούλαφιτς 26 / Γκαράς (λ), Κομητούδης, Κοσκινάς, Μονιάκης.

Τα αποτελέσματα στα άλλα ματς της Α1: Παμβοχαϊκός-Ηρακλής 3-1, ΠΑΟΚ- Εθνικός Αλεξ. 3-0, Ολυμπιακός-Κηφισιά 2-3, Ελπίδα-ΠΑΟ (σήμερα 7μ.μ.)