Φάση από το χθεσινό ματς του ΟΦΗ με τον Πήγασο

Σε ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι για τη μάχη της σωτηρίας στη Volley League, ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Η ομάδα του Ηρακλείου έχασε σχεδόν με… κάτω τα χέρια 3-0 στην Πολίχνη από τον νεοφώτιστο Πήγασο και μπροστά της πλέον έχει έναν Γολγοθά στον δεύτερο γύρο και τα πλέι άουτ για να αλλάξει τη μοίρα της. Ούτε οι «ντόπες» του προέδρου Γιάννη Δανδάλη, ούτε οι οδηγίες του Κώστα Δεληκώστα προς τους αθλητές έπιασαν τόπο καθώς ειδικά στα δύο πρώτα σετ, οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν υπνωτισμένοι στο γήπεδο.

Ο Πήγασος επιβεβαίωσε τα καλά στοιχεία που είχε δείξει στα προηγούμενα ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 2-0 στα σετ  (25-19, 25-17). Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ ήταν ανταγωνιστικός, προηγήθηκε με 18-14 αλλά στο τέλος του, υπέπεσε σε παιδαριώδη ατομικά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι για να κλείσουν το ματς  (26-24). «Δε μπορούμε να κρατήσουμε πολλά από το ματς Σίγουρα  δε θα τα παρατήσουμε. Ο ΟΦΗ θα ενισχυθεί στη χειμερινή περίοδο των μεταγραφών αλλά πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ.

Απογοητευμένος στις δηλώσεις του, ο αρχηγός της ομάδας Βαγγέλης Βαϊόπουλος τόνισε: «Είναι μια δύσκολη μέρα για μας. Η υπόθεση παραμονή ξεφεύγει. Δεν έχει τελειώσει, αλλά για να σωθούμε πρέπει να κάνουμε έναν τρομερό δεύτερο γύρο».

Τα σετ: 25-19, 25-17, 26-24

ΠΗΓΑΣΟΣ (Θεοδώρου): Κομητούδης 4, Μπαρέτο 7, Μαυροβουνιώτης 13, Μήλης 16, Αρμενάκης 8, Κανέλλος 11 / Μπουράκης (λ), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Τζάρβις 5, Σικούκου 12, Αντάμι, Αμπράο 10, Χήρας 8, Βαϊόπουλος 8, Τσαδήμας (λ), Τσαλικιάν 1, Γκόνας,

Σε άλλες αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ  3-1, Αθλος-Μίλων 1-3, Φοίνικας-Αριστοτέλης 3-0.

Ο ΟΦΗ βρίσκεται στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς σε 9 ματς, όσους έχει και ο Αριστοτέλης Σκύδρας.