ΟΦΗ: Τον νίκησαν η ποιότητα  του Τετέ και ο…Μπάλντοκ
Ο Τετέ με το γκολ που πέτυχε από νωρίς έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη την οποία οι "πράσινοι" αφιέρωσαν στον αδικοχαμένο Μπάλντοκ

Όταν  δέχεσαι γκολ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού χαλάει το μυαλό σου και το πλάνο σου. Ο ΟΦΗ παρόλα αυτά το πάλεψε κόντρα στον Παναθηναικό, έβγαλε αντίδραση μετά το γρήγορο 0-1 και είχε τις στιγμές του στο ματς αλλά δεν τις αξιοποίησε. Η ήττα ήρθε όχι από ένα ανώτερο αντίπαλο αλλά από την ποιότητα ενός συγκεκριμένου παίκτη, του Βραζιλιάνου Τετέ, και ενός ακόμη, ο οποίος δεν βρισκόταν στο παιχνίδι αλλά ήταν παρών στην σκέψη των παικτών του Παναθηναικού: ο αδικοχαμένος Μπάλντοκ δεν πρόκειται να φορέσει ποτέ ξανά την φανέλα με το 32 στην πλάτη, την οποία ωστόσο θα την φορούν από δω και πέρα οι συμπαίκτες του στην προπόνηση πριν από τα παιχνίδια για να τον κουβαλούν πάντα μαζί τους. Η παρουσία του αν και μεγάλος απών ήταν αισθητή στην ατμόσφαιρα και όχι μόνο στο ενός λεπτού σιγή που το γήπεδο του απέδωσε τις τιμές που του άξιζαν αλλά σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Ο ΟΦΗ είχε την ατυχία να πέσει πάνω σε ένα αποφασισμένο Παναθηναικό να πάρει την νίκη για να την αφιερώσει στον εκλιπόντα. Ακούγεται απλοικό αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Καλός δεν ήταν ο Παναθηναικός, ούτε καλύτερος του ΟΦΗ αλλά είχε ένα πάθος και μια συνοχή που δεν έβγαζε σε προηγούμενα παιχνίδια. Ακόμα και υπό αυτές τις συνθήκες όμως η κρητική ομάδα θα μπορούσε να πάρει κάτι από το ματς αυτό ακόμα και τη νίκη αν ήταν λίγο πιο ουσιαστική(τυχερή είπε ο Ράσταβατς) στις ευκαιρίες της.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο 45λεπτο. Εκεί όπου οι «πράσινοι» βρήκαν το γρήγορο γκολ και που ο ΟΦΗδεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις δικές του καλές στιγμές. Ο Χατζηθεοδωρίδης στο 8΄  και ο Γιούνγκ στο 18΄και στο 40΄ την πρώτη από το λάθος του Ντραγκόφσκι και την δεύτερη με το δοκάρι έφτασαν κοντά στην επιτυχία αλλά έχασαν την ευκαιρία. Αν ο ΟΦΗ είχε ισοφαρίσει σε μια από τις τρείς αυτές περιπτώσεις είναι πολύ πιθανό ο εύθραυστος ψυχολογικά αντίπαλος του να μην μπορούσε να το διαχειριστεί, επομένως θα ήταν ανοιχτός ο δρόμος για την ανατροπή. Με το 1-0 υπέρ του στο ημίχρονο ήταν πιο εύκολο για τον έμπειρο Παναθηναικό να διαχειριστεί το προβάδισμα του στην επανάληψη και να τελειώσει το ματς από το 60΄.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό από το πρώτο με τους πράσινους να αφήνουν σκόπιμα χώρους στον ΟΦΗ και τους παίκτες του Ράσταβατς να μην ανταποκρίνονται στην πρόκληση. Στο σημείο αυτό μπαίνει και ο παράγων πάγκος, με τους παίκτες που πέρασαν ως αλλαγή να μην μπαίνουν σχεδόν ποτέ στο παιχνίδι. Αυτό ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τον Ράσταβατς σε αυτό το διάστημα συν το ότι κάποιες από τις κινήσεις του έπρεπε ίσως να γίνουν νωρίτερα(πχ είσοδος του Σαλσέδο). Ο Σέρβος είναι νέος ακόμα στην ομάδα και μαθαίνει τους παίκτες του εκτός από αυτούς που ήδη γνωρίζει από την Τρίπολη και τους οποίους χρησιμοποίησε στο ντεμπούτο του, τον ένα βασικό και τον άλλο ως αλλαγή.

Ο Χριστόπουλος, ο οποίος αποχώρησε από τον Αστέραεπειδή δεν ήταν στις βασικές επιλογές του Ράσταβατςτον δικαίωσε για την επιλογή του, κάνοντας ένα καλό ματς κυρίως στο β΄ ημίχρονο. Ο Ριέρα από την άλλη συνέχισε στα ρηχά όπως και όλο το προηγούμενο διάστημα, δείχνοντας συνεχώς από την ημέρα που ήρθε στον ΟΦΗ σαν «ψάρι έξω από τα νερά του». Καλό ματς έκανε ο Χατζηθεοδωρίδης επιθετικά αλλά στο πρώτο μέρος είχε προβλήματα με τον Τετέ, ενώ ο Καραχάλιος βοήθησε πολύ ανασταλτικά. Ο Ράσταβατς ξάφνιασε με την επιλογή του Γιούνγκ  στην κορυφή της επίθεσης αντί του Σαλσέδο που στις Σέρρες ήταν από τους κορυφαίους αλλά ο Γάλλος ήταν φιλότιμος στο α΄45λεπτο και είχε την καλύτερη στιγμή με το δοκάρι, που προήλθε από δική του ωραία ενέργεια. Στην επανάληψη, ωστόσο,  που η εικόνα του ματς άλλαξε η παρουσία του Σαλσέδο στην θέση του ήταν επιβεβλημένη νωρίτερα.

Σε γενικές γραμμές ο ΟΦΗ ήταν ανταγωνιστικός αλλά χρειάζεται ακόμα δουλειά από τον Ράσταβατς κυρίως στο αμυντικό κομμάτι(χωρίς να δεχθεί πολλές φάσεις την Κυριακή είδε για μια ακόμα φορά την εστία του να παραβιάζεται). Μέχρι τώρα τον έβγαζε ασπροπρόσωπο η επίθεση του, η οποία όμως κόντρα στον Παναθηναικό σίγησε για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα και το 3-0 από την ΑΕΚ.

Η ήττα από τον Παναθηναικό δεν είναι το αποτέλεσμα που ήθελε ο ΟΦΗ αλλά υπάρχει και συνέχεια. Το διάστημα που έρχεται είναι κρίσιμο με σερί παιχνίδια για πρωτάθλημα και κύπελλο. Το κύπελλο είναι προτεραιότητα αλλά θα είναι λάθος αν παραμελήσει το πρωτάθλημα για χάρη του. Ακολουθεί το ματς στην Τούμπα που εκ πρώτης δείχνει χαμένο αλλά δεν είναι: ο Λεβαδειακός, ο Αστέρας Τρίπολης, η Καλλιθέα, η Λαμία που έκαναν ζημιές εκτός έδρας στα ματς με Ολυμπιακό, Παναθηναικό, ΑΕΚ δείχνουν τον δρόμο. Γιατί να μπορούν εκείνοι κι όχι ο ΟΦΗ;