ΟΦΗ-ΠΑΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Αυτός είναι ΟΦΗ… Η κρητική ομάδα αναδεικνύεται σε… φονέα των “αιωνίων” καθώς μετά τον Ολυμπιακό νίκησε και τον Παναθηναϊκό χθες με 3-1.
Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα αλλά και η πιο σημαντική όχι μόνο γιατί πρόσθεσε τρεις βαθμούς που τους είχε ανάγκη αλλά και γιατί η εικόνα του έδειξε ότι μπορεί αν παρουσιάσει το ίδιο αγωνιστικό πρόσωπο στην συνέχεια να ξεμπλέξει γρήγορα με την μάχη της παραμονής.

Ο ΟΦΗ έφτασε χθες τους 11 βαθμούς  και ανέβηκε στην 12η θέση ισοβαθμώντας με Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα ύστερα από 13 αγωνιστικές.

Ο ΟΦΗ ήταν εκπληκτικός χθες και έφτασε δίκαια σε αυτή τη μεγάλη νίκη περιορίζοντας τον αντίπαλο του σε παθητικό ρόλο κυρίως στο β’ ημίχρονο. Ήταν η πρώτη φορά που πέτυχε τρία γκολ όπως ήταν και η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός δέχθηκε τρία γκολ.

Κορυφαίος των νικητών  ο Μεγιάδο που κατάπιε πολλά χιλιόμετρα, εξαιρετικοί και οι Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Βουό και Πλατέλλας, χωρίς γενικά να υπήρξε κάποιος που να υστέρησε.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιώργου Δώνη εγκλωβίστηκε στο πρέσινγκ του ΟΦΗ και  γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Πολύ ωραίο ματς έγινε στο πρώτο 45λεπτο και σε αυτό συνέβαλε το γρήγορο προβάδισμα (1-0) που έδωσε στους γηπεδούχους ο Δεληγιαννίδης στο 5’.

Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγυρίζουν το γκολ του Δεληγιαννίδη

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, έψαξε την ισοφάριση και ο Δώνης στο 16’ σημάδεψε από κοντά το δοκάρι.

Η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω κάτω, σε παιχνίδι με ταχύτατο ρυθμό, και τελικά ήταν ο Κάτσε αυτός που στο 36’ έγραψε το 1-1, με κεφαλιά-ψαράκι μετά από σέντρα του Ινσούα.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς ο ΟΦΗ δεν το έβαλε κάτω και τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Πλατέλλα να νικά τον Διούδη μετά την ασίστ του Σασί (η μπάλα κόντραρε και στον Μαυρομμάτη).

Ο Πλατέλλας που σωστά διαμαρτυρήθηκε στο 9’ για ανατροπή του από τον Μαυρομμάτη, σε φάση που υπάρχει πέναλτι και κακώς ο διαιτητής Σκουλάς του έδειξε την κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Το β’ ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΟΦΗ,  οι παίκτες του οποίου έβγαιναν πρώτοι σε κάθε μπαλιά, πιέζοντας ασφυκτικά τους “πράσινους”.

Στο 60’ ο Κοροβέσης βρέθηκε στη σωστή θέση για να γράψει το 3-1 και σε αυτό το σημείο ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Ο Σκουλάς (Θεσσαλίας) δεν απέφυγε τα λάθη. Βοηθοί του ήταν η Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής)  Αλεξέας ( Μεσσηνίας).

Κίτρινες είδαν οι  Πλατέλλας, Μακέντα, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κολοβέτσιος.

OΦΗ: Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Νάστος, Μεγιάδο (90’+1 Μιχόγεβιτς), Κυριακίδης, Πλατέλλας (85’ Κουτσιανικούλης), Σάσι (72’ Παπαστεριανός), Βουό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (84’ λ. τρ. Στάικος), Πούγγουρας, Ινσούα (63’ Χατζηθεοδωρίδης), Κάτσε, Κουρμπέλης, Δώνης (63’ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα.

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ: «Αν οι παίκτες παίζουν το μάξιμουμ, μπορούμε να κερδίσουμε τον οποιοδήποτε»

Ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα ο Νίκος Παπαδόπουλος τόνισε μετά το παιχνίδι: «Ο ΟΦΗ ήταν τακτικά διαβασμένος σε όλο το παιχνίδι. Αποδείξαμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε οποιονδήποτε αντίπαλο αν οι παίκτες έχουν το μάξιμουμ της απόδοσής τους. Θα χαρούμε, γιατί έχουμε καιρό να χαρούμε, αλλά από αύριο πρέπει να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι.

Η υπομονή είναι αρετή, έχω μεγάλη υπομονή όλο αυτό το διάστημα. Ξέρω τι δεν πήγαινε καλά στην ομάδα αλλά αυτό είναι εσωτερικό θέμα. Γνώριζα από την αρχή της χρονιάς ότι θα είναι δύσκολη χρονιά. Πρέπει να συνεχίσουμε πάνω σε αυτή τη νίκη, κάτι που δεν κάναμε μετά τον Ολυμπιακό».

Ο τεχνικός του Παναθηναικού Γιώργος Δώνης που δεν έχει νικήσει ποτέ ως προπονητής στο Ηράκλειο δήλωσε:

«Περιμέναμε ότι θα ήταν δύσκολο το παιχνίδι απέναντι σε έναν αντίπαλο που καίγεται για βαθμούς. Μπήκαμε καλά, κυκλοφορήσαμε την μπάλα υπό πίεση, βγάλαμε συνεργασίες αλλά δεχτήκαμε δύο τέρματα σε στιγμές που δεν είχαμε συνοχή.

Στο δεύτερο μέρος δεν είχαμε την ίδια ηρεμία, ο ΟΦΗ συνέχιζε να είναι πιεστικός και από το 60′ είναι το χειρότερο κομμάτι από την αρχή του πρωταθλήματος».