Το πέναλτι που κάνει ο Ντουάρτε στον Τοράρινσον

Επιτέλους, τέλος στο αρνητικό σερί μπήκε το Σάββατο για τον ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα επιβλήθηκε με 1-0 του Παναιτωλικού στο “Γεντί Κουλέ” και πανηγύρισε τρίποντο για πρώτη φορά μετά από τις 2 Οκτωβρίου και 11 αγωνιστικές. Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που έφερε τον ΟΦΗ στους 20 βαθμούς και στο +8 από τις θέσεις της ουράς, δίνοντας του βαθιά βαθμολογική ανάσα, στη 19η αγωνιστική της Super league.

Ο ΟΦΗ που αγωνίστηκε με τους δυο νέους Μπρεσάν και Μπάκου στην βασική ενδεκάδα, αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε στο 24΄σε ανατροπή του Τοράρινσον από τον Μπρούνο Ντουάρτε μετά την ωραία κάθετη του Τοράλ και το εκτέλεσε εύστοχα ο Φελίπε στο 27΄. Το γκολ και μια κεφαλιά του Φελίπε στο 45΄από σέντρα του Τοράλ ήταν όλες κι όλες οι επιθετικές προσπάθειες του ΟΦΗ στο α΄ μέρος.

Ο Παναιτωλικός από την άλλη είχε μια καλή στιγμή με τον Σενγκέλια στο 4΄να σουτάρει και τον Μπάουμαν να μπλοκάρει κι από εκεί και πέρα χάθηκε κι αυτός επιθετικά. Η κακή εικόνα του παιχνιδιού συνεχίστηκε και στο β΄ μέρος με ον ΟΦΗ να διαχειρίζεται το προβάδισμα με στόχο τη νίκη και να μην δεχθεί γκολ και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί για την ισοφάριση.

Ο Πέπε Μελ στο 58’ «φρέσκαρε» τα άκρα του με την είσοδο των Αποστολάκη, Μοσκέρα με τον Κολομβιανό να βρίσκει  στο 60’ τον Φελίπε σε θέση βολής, αλλά ο Μαλής πρόλαβε και έκοψε σε κόρνερ στην μοναδική καλή προσπάθεια του ΟΦΗ στην επανάληψη.

Με εξαίρεση ένα σουτ του Χουάνπι που κατέληξε άουτ στο 81’, μια κεφαλιά του Πέδρο στο 90΄και μια σέντρα σουτ του Τορεχόν που απέκρουσε ο Σωτηρίου στις καθυστερήσεις ούτε οι φιλοξενούμενοι απείλησαν.

Από τον ΟΦΗ ξεχώρισαν οι Μπρεσάν, Βούρος, Τοράρινσον, Γκλάζερ και Τοράλ.

Καλή η διαιτησία του Γκορτσίλα (Μακεδονίας)

ΟΦΗ: Μπάουμαν(46΄Σωτηρίου), Λάρσον, Βούρος, Μπρεσάν, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Αμπάντα (58’ Αποστολάκης), Μπάκου (58’ Μοσκέρα), Τοράλ(66΄Νέιρα), Φελίπε (83’ Ντίκο)

Παναιτωλικός: Καπίνο, Σίλβα, Ντουάρτε (75’ Μπακάκης), Μάλης, Μαυρίας, Χουάνπι, Πέρεζ (85’ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (46’ Φρ. Ντουάρτε), Λιάβας, Σενγκέλια (66’ Μπουζούκης), Καρέλης (66’ Πέδρο).