Το πρωτάθλημα Κρήτης στην κατηγορία των εφήβων θα διεκδικήσει και φέτος η ΓΕΗ

Οι νεάνιδες του ΟΦΗ και του Κύδωνα έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Παγκρήτιου πρωταθλήματος βόλεϊ, κερδίζοντας τον Ν. ΟΠΕΡ με 3-0 και τον Πήγασο με 3-1 εκτός έδρας αντίστοιχα.

Ο ΟΦΗ δυσκολεύτηκε αρκετά στο Ρέθυμνο, ιδιαίτερα στο πρώτο και το τρίτο σετ που έληξαν 30-28 και 27-25 αντίστοιχα (25-19 το δεύτερο). Μάλιστα στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες ήταν πίσω στο σκορ με 24-21 αλλά έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη στον πρώτο ημιτελικό, κάτι που σημαίνει ότι χρειάζονται μόλις ένα σετ στη ρεβάνς για να σφραγίσουν την πρόκριση στον τελικό.

Τα κορίτσια του Νίκου Προύφα, έκαναν το 9Χ9 στη φετινή σεζόν και συνεχίζουν την πορεία τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ενώ δεν έχουν χάσει ούτε σετ μέχρι τώρα.

Σε ό,τι αφορά το ματς που έγινε στο «Λίντο», ο Κύδων ήταν ανώτερος από τον Πήγασο, επικρατώντας με 3-1 (25-13, 27-25, 21-25, 25-19).

Στους έφηβους, ολοκληρώθηκε και τυπικά η κανονική περίοδος, με τη ΓΕΗ να κερδίζει με 3-1 τον Ν.ΟΠΕΡ. Η ομάδα του Νικήτα Νικητάκη θα αντιμετωπίσει στον διπλό τελικό τον ΣΦΠΧ με πλεονέκτημα έδρας καθώς τερμάτισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μετά την ολοκλήρωση των δύο γύρων.

Στις γυναίκες, είχαμε τη δεύτερη αγωνιστική, με την ΑΘΛΕΣΗ και τον Πήγασο να κερδίζουν στο Ηράκλειο τον Χερρονάσιο και τη Μεσσαρά αντίστοιχα.