ΟΦΗ ΣΗΜΑ

Την πρώτη του απώλεια στο Ηράκλειο είχε ο ΟΦΗ που παραχώρησε ισοπαλία στον Ατρόμητο με 1-1 το Σάββατο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Ο Νταμπράουσκας παράταξε την 11άδα του με τον Σωτηρίου στο τέρμα, τους Καρώ, Πασαλίδη και Βούρο στην τριάδα της άμυνας ενώ ο Αμπαντά με τον Λάρσον στα δυο άκρα. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Γκαγιέγος,  Μεγιάδο, Μπάκιτς ενώ μπροστά τους έπαιξε ο Τοράλ και στην κορυφή ο Φελίπε.

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος μέχρι το 25’ όταν έγινε το cooling break (διάλειμμα ανάκτησης δυνάμεων) και είχε ευκαιρίες (στο 4ο λεπτό με τον Ανγκιέλσκι και στο  5’  με τον Ρομπάιγ).

Ο ΟΦΗ από την πλευρά του απειλούσε μόνο με τα σουτ του Μπάκιτς και μάλιστα τρεις φορές από το 12′ μέχρι το 27′. Τις δύο πρώτες φορές, ο Τσιντώτας μπλόκαρε ενώ την τρίτη, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Η μεγαλύτερη στιγμή του Ατρομήτου ήταν στο 29’, με τον Ρομπάιγ να σουτάρει και τον Πασαλίδη να απομακρύνει λίγο πριν την γραμμή του τέρματος σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ από την πρώτη του συνδυασμένη προσπάθεια στο 33’ με την

σέντρα από τα αριστερά του Αμπαντά και την κεφαλιά του Φελίπε που άνοιξε το σκορ(1-0).

Πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (43’ ), ο Ατρόμητος είχε μία καλή στιγμή με τον Ρομπάιγ, που σούταρε δίπλα από την εστία και το 1-0 παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μπήκε και πάλι δυνατά και στο 47’ είχε δοκάρι με τον Βαλένσια.

Η απάντηση του ΟΦΗ ήρθε στο 57’ , με το σουτ του Τοράλ που απέκρουσε ο  Τσιντώτας με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού.

Το δοκάρι σταμάτησε τον ΟΦΗ και στο 77’ στο σουτ του Μοσκέρα και αφού οι γηπεδούχοι δεν τελείωσαν το ματς ο Ατρόμητος τους τιμώρησε στο 86’ με το πλασέ του Γιουμπιτάνα μετά από την μπαλιά του Έντερ και ενώ είχε προηγηθεί λάθος του Τοράρινσον.

Ο Τσακαλίδης(Χαλκιδικής) δεν έκανε το μεγάλο λάθος.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Καρώ, Πασαλίδης, Βούρος, Αμπάντα, Λάρσον, Γκαγιέγος (80’ Τοράρινσον), Μεγιάδο (64’ Γκλαζέρ), Μπάκιτς, Τοράλ (80’ Νέιρα), Φελίπε (72’ Μοσκέρα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (46’ Κούντε), Αγκιμπού Καμαρά (64’ Γουμπιτάνα), Βάλενσια (81’ Κουέν), Ρομπάιγ, Ανγκιέλσκι.