ΟΦΗ - ΑΕΛ ΦΙΛΙΚΟ
Ο Κοροβέσης “άνοιξε λογαριασμό” με τα χρώματα του ΟΦΗ

Μπορεί οι νίκες στα φιλικά προετοιμασίας να μην είναι το πρώτο ζητούμενο, ωστόσο ο ΟΦΗ της Σούπερ Λίγκα αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία ότι δε θέλει να χάνει ούτε για πλάκα…
Μετά τον Απόλλωνα, οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου επικράτησαν χθες στο βροχερό Καρπενήσι με 1-0 και της Λάρισας, κάνοντας το δύο στα δύο στις φιλικές αναμετρήσεις.

Το πανέμορφο γκολ του Κοροβέση στο 58’ ήταν αρκετό για να χαρίσει στον ΟΦΗ τη νίκη, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Παπαδόπουλος δοκίμασε πολλά πράγματα, σε σχηματισμούς και πρόσωπα, χρησιμοποιώντας και πάλι όλους τους παίκτες που έχει στη διάθεση του, μεταξύ των οποίων και τον Παπάζογλου.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ επέλεξε αρχικά σύστημα 4-2-3-1 με τον Σωτηρίου στην εστία και τους Κοιλιάρα, Κομεσίδη, Ποτουρίδη και Δεληγιαννίδη (δεξιά) στην άμυνα. Ο Νάστος με τον Μεγιάδο κινήθηκαν στη μεσαία γραμμή, με τον Πλατέλλα σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους.

Σασί και Ντίνας έπαιξαν στα άκρα της επίθεσης, με τον Βουό στην κορυφή. Οι Θεσσαλοί ξεκίνησαν καλύτερα, έχοντας κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο τέταρτο όμως γρήγορα ο ΟΦΗ ισορρόπησε και απείλησε την αντίπαλη εστία με το φάουλ του Ντίνα στο 18’ ενώ είχε και δύο επικίνδυνα σουτ με τους Πλατέλλα και Μεγιάδο.

Ο Μεγιάδο (δεξιά) σε θεαματική φάση από το χθεσινό φιλικό

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με διαφορετική ενδεκάδα και με την είσοδο του Νέιρα βελτιώθηκε πολύ στο κομμάτι της δημιουργίας. Έτσι στο 59’ ο Αργεντίνος συνεργάστηκε άψογα με τον Κοροβέση. Ο τελευταίος βγήκε μόνος του απέναντι απ’ τον Θεοδωρόπουλο και με σουτ στην κίνηση, «έγραψε» το 1-0.

Στο 60’ ο Στρέζος απέκρουσε το σουτ του Σαχίντι και στο 66’ ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Κουτσιανικούλης έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Κοροβέση αλλά εκείνος δε σημάδεψε σωστά. Στα τελευταία λεπτά η Λάρισα πίεσε για την ισοφάριση και είχε δυο καλές στιγμές με τους Γρομητσάρη και Κάσο.

Συμπερασματικά, σε ένα παιχνίδι με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, αφού η ΑΕΛ ήταν ανώτερη από τον Απόλλωνα, ο ΟΦΗ έδειξε ξανά στοιχεία υπεροχής, κρατώντας ανέπαφη την εστία του και έχοντας καλή κυκλοφορία σε αρκετά μεγάλα διαστήματα.

Κορυφαίος του ΟΦΗ ήταν ξανά ο Μεγιάδο, ο Δεληγιαννίδης ανταποκρίθηκε σε ρόλο δεξιού μπακ, αν και αριστεροπόδαρος, ο Νέιρα έβγαλε και πάλι δείγματα της ποιότητάς του ενώ ο Παπάζογλου, φάνηκε σαν να μετράει μήνες και όχι μέρες στην ομάδα.

ΟΦΗ (α’ ημίχρονο): Σωτηρίου, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Δεληγιαννίδης, Νάστος, Μεγιάδο, Πλατέλλας, Σασί, Ντίνας, Βουό.

ΟΦΗ (β’ ημίχρονο): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Φαζός, Μπολάκης, Κοροβέσης (78′ Νοικοκυράκης), Παπάζογλου, Παπαστεριανός, Οικονόμου (82′ Κοντογιάννης), Κυριακίδης, Νέιρα, Κουτσιανικούλης.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος (62′ Σουλούκος), Μόρας (46′ Γκόλιας), Ζίζιτς (85′ Μπάμης), Γκοϊκοβιτς (46′ Γρομητσάρης), Καρανίκας (70′ Πινακάς), Χούμπτσεφ (46′ Κασάδο), Φατιόν (75′ Χαλάτσης), Μιλοσάβλιεβιτς (46′ Μπάλας), Πέτροβικ (60′ Παπαφώτης), Ντέλετιτς (60′ Κάσος), Φρίουι (46′ Σαϊντι).

«Σε καλό δρόμο»

Ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του δήλωσε στην κάμερα της Nova ο Νίκος Παπαδόπουλος. «Δείξαμε ότι είμαστε σε καλό δρόμο αλλά στόχος μας είναι να είμαστε έτοιμοι στην έναρξη του πρωταθλήματος. Δοκιμάζουμε πράγματα και βλέπουμε τους παίκτες σε διάφορες θέσεις.

Έχουμε χρόνο να γίνουμε ακόμη καλύτεροι». Από την πλευρά του, ο αρχηγός του ΟΦΗ Ανέστης Νάστος στάθηκε στο βαρύ κλίμα των ημερών: «Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να σταθούμε τόσο στο παιχνίδι με όσα συμβαίνουν στην Αθήνα.

Κουράγιο στις οικογένειες και να βοηθήσουμε κι εμείς όσο μπορούμε. Όσο για το ματς, αυτό που κρατάμε είναι ότι όσοι αγωνίστηκαν, έπαιξαν με καρδιά και με τα στοιχεία που αρμόζουν σε αυτήν την ομάδα».

Ο ΟΦΗ αγωνίστηκε με μαύρα διακριτικά σε ένδειξη πένθους για τα θύματα από τις πυρκαγιές, ενώ πριν από τη σέντρα του αγώνα κρατήθηκε από τον διαιτητή Κούρλο, ενός λεπτού σιγή.