Οχτώ μετάλλια το «Ηράκλειο» ΟΑΑ στο 2ο Εθνικό Πρωτάθλημα Τένις
Οι αθλητές-τριες του «Ηράκλειο» ΟΑΑ που πήραν μετάλλιο. Από αριστερά Τρούλης Γ., Σταματάκη Αλ/Εμμ., Λαμπράκης Κ., Αποστολάκης Γ. και Βιανιτάκη Μιχ.

Μία πρωτιά, δύο δεύτερες θέσεις και 5 τρίτες, ήταν ο απολογισμός του «Ηράκλειο» ΟΑΑ στο 2ο Εθνικό πρωτάθλημα τένις κατηγορίας 1 που έγινε σε Αθήνα, Φιλιππιάδα, Άρτα και Κέρκυρα για αθλητές 12-18 ετών.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των 10 αθλητών-τριών του συλλόγου:

Ο Γιώργος Τρούλης κατέκτησε την δεύτερη θέση στα μονά. Στον τελικό αγωνίστηκε με τον συμπαίκτη του στα διπλά, τον Τσοκανή (ΑΟΑ Χαϊδαρίου), από τον οποίο ηττήθηκε 63-76(5). Ο Τρούλης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Δάγλα (Περιστέρι) 61-60. Στους 16 επικράτησε 60-60 του Τζούρου (ΑΟΑ Πατρών) και στους 8 κέρδισε τον Αντωνίου (ΟΑ Βόλου) 64-60. Στον ημιτελικό κατάφερε να επικρατήσει στο τριτο σετ του Νο1 του ταμπλό Πούντζα (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) 76(7) 67(2) 64 και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό. Ο Τρούλης με συμπαίκτη τον Τσοκανή παρέμειναν στους 16.

Η Άλκηστη Σταματάκη κατέκτησε την πρώτη θέση στα διπλά και την τρίτη θέση στα μονά. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Τσολή σημείωσαν τρεις νίκες για να φτάσουν στον τελικό, όπου αγωνίστηκαν με τις Χόλμπαν/Οικονομοπούλου και κέρδισαν 63- 64. Στο μονό, η Σταματάκη ξεκίνησε με νίκη επι της Πούντζα (ΑΟΑ Χαιδαρίου) 62- 62, στην συνέχεια επιβλήθηκε με 60-60 της Πετρουλάκη (Αγ. Ανάργυροι) και στην οκτάδα κέρδισε την Αγουρίδα. Στον ημιτελικό δεν τα κατάφερε κόντρα στην Χολμπαν (ΟΑ Αθηνών) και έχασε 61-64.

Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης πήρε την δεύτερη θέση σε διπλά και την τρίτη θέση στο μονό. Με συμπαίκτη τον Χατζηνικολάου, σημείωσαν δυο νίκες και έφτασαν στον τελικό, όπου αντιμετώπισαν τους Αυγέρη/ Λυκουρέση, από τους οποίους ηττήθηκαν 46-63 10-3 και πήραν την δεύτερη θέση. Στον ημιτελικό του μονού, αγωνίστηκε με το Νο1 του ταμπλό, τον Αυγέρη (Μενεμένη) και ηττήθηκε 62- 60. Ο Λαμπράκης είχε καταφέρει να κερδίσει 62-62 τον Τσίρκα (ΟΑ Άρτας) και στους 16 τον Βασιλόπουλο (ΑΟΑ Πατρών) 64-62. Στους οκτώ κέρδισε τον Καλπαξίδη (Πάνθηρες) 63 46 64 και πέρασε στα ημιτελικά.

Ο Γιώργος Αποστολάκης, κατέκτησε την τρίτη θέση στα μονά στην κατηγορία των 14 ετών. Στον ημιτελικό, αγωνίστηκε με το Νο2 του ταμπλό, τον Μοτσάκο (Περιστέρι) από τον οποίο ηττήθηκε 61-62. Νωρίτερα ο Αποστολάκης, κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Γρηγορίου (ΑΟΑ Πεύκης) 64- 62. Στους 16 κέρδισε τον Γεωργακάκο (Κόρινθο) 60-62 και μπήκε στην οκτάδα, όπου επικράτησε με 61 57 64 του Ιωαννάτου (ΑΟ Π. Φαλήρου) και πέρασε στα ημιτελικά.

Ο Θάνος Ζαβουργιανός κατέκτησε την τρίτη θέση στα διπλά μαζί με τον Φορτώση. Στα μονά ο Ζαβουργιανός έφτασε στην οκτάδα, αφού ηττήθηκε από το Νο2 του ταμπλό, Ζήκα (ΑΓΟ Φιλιππιάδας) 62 26 61. Ο Ζαβουργιανός σημείωσε δυο νίκες νωρίτερα, στον πρώτο γύρο επι του Παρασκεύακη (ΓΕ Πρέβεζας) 60- 60 και στον δεύτερο επι του Δερματά (ΑΓΟ Φιλιπιάδας) 61 76(0).

Η Μιχαέλα Βιανιτάκη στα διπλά κατέκτησε με συμπαίκτρια την Κοντογιαννοπούλου την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό έπαιξαν με τις Μίζιου/ Δημητρακοπούλου και έχασαν 64- 63. Στα μονά στον πρώτο γύρο έπαιξε με την Ιλβανίδου (Θεσπρωτία) 63-75. Στις 16 αγωνίστηκε και με την Ζύγουρα (Αγρίνιο) και κέρδισε 62-60 για να φτάσει στα προημιτελικά, όπου έχασε από την Μίζιου (Νίκαια Λάρισας) 62-75.

Η Βασιλεία Αγουρίδα κατάφερε να μπει στην οκτάδα στα μονά. Στον πρώτο γύρο επικράτησε 60-60 της Γρηγοροπούλου (ΑΟΑ Παπάγου). Στις 16 κέρδισε την Χαρίση (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 61-62. Στην οκτάδα έπαιξε με την Σταματάκη, από την οποία ηττήθηκε 76(1) 60. Στα διπλά με την Βογιατζή έφτασαν στην οκτάδα.

Η Βασιλίνα Πανταζοπούλου, στον πρώτο γύρο επικράτησε της Ταρασιάδη (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 60-63 και πέρασε στην οκτάδα μετά την νίκη της επι της Λεβεντάκη. Έχασε από το Νο2 του ταμπλό Κουκούλη (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 26 61 61. Στα διπλά παρέμεινε στις 16.

Ο Κωνσταντίνος Πετράκης μπήκε στους 16 όπου ηττήθηκε από τον Λαζάκη (ΟΑ Σούδας) 62-61.Στα διπλά παρέμεινε στους 16.

Η Ελένη Λεβεντάκη, κέρδισε στον πρώτο γύρο την Χατζοπούλου (ΑΟΑ Υελού) 67(7) 61-75 και μπήκε στις 16, όπου έχασε από την Πανταζοπούλου 63-64. Στα διπλά με την Λύρα πέρασαν στην 8άδα.

Η Ελευθερία Βασιλάκη κατάφερε νίκη στον πρώτο γύρο επι της Ντόκα (Αγρίνιο) 62-61. Στις 16 ηττήθηκε από την Χειλαδάκη (Νίκη Πατρών) 61 60. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Δενδραλίδη μπήκαν στις 8.

Ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Καρατζά (ΑΟΑ Πατρών) 64 76(2) και στα διπλά παρέμεινε στους 16.

Η Αναστασία Δενδραλίδη έχασε στον πρώτο γύρο από την Κουκουλομάτη (Βέροια) 63-62.

Ο Ηρακλής Χρηστάκης κατάφερε να μπει στο κυρίως ταμπλό, αφού σημειώσε δυο νίκες στα προκριματικά της κατηγορίας του. Η πρώτη επι του Νούτσου (ΑΟΑ Αργυρούπολης) 64-61 και η επόμενη επι του Ζιούβα (Κόρινθος) 60- 61. Στο ταμπλό έχασε στον πρώτο γύρο από τον Χατζησπύρο (ΟΑ Βούλας) 61-61.

Ο Γιάννης Αποστολάκης κέρδισε στον πρώτο γύρο των προκριματικών τον Καρούτσο (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 63-61 και στην συνέχεια έχασε από τον Ποροντίνι (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 61-62. Στα διπλά παρέμεινε στους 16.

Ο Μανόλης Χατζιδάκης έχασε στον δεύτερο γύρο των προκριματικών από τον Κλενιάτη (ΑΑ Βριλησσίων) 60- 60.

Ο Τιτάκης-Καρτσωνάκης Αλέξης, έχασε στον πρώτο γύρο των προκριματικών 61- 62 από τον Καλογιαννίδη (ΟΑ Γλυφάδας). Στα διπλά παρέμεινε στους 16.

Ο Τιτάκης-Καρτσωνάκης Μανόλης, έχασε στον πρώτο γύρο των προκριματικών 61- 60 από τον Ιωσηφίδη (ΑΟ Κηφισίας).

Ο Γιώργος Κλάδος έχασε στον πρώτο γύρο των προκριματικών από τον Χατζόπουλο (ΑΟΑ Υελού) 64-36 10-5.