Ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς ο Στέφανος Τσιτσιπάς, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1  στα προημιτελικά του Italian Open.

Σε έναν αγώνα που άρχισε την Παρασκευή και ολοκληρώθηκε το Σάββατο το μεσημέρι ύστερα από 3 ώρες και 16 λεπτά, ο Έλληνας τενίστας δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε αποκτήσει. Έχοντας χάσει το πρώτο σετ με 6-4 στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, ο Σέρβος σούπερ σταρ έβγαλε αντίδραση και με 7-5 στο δεύτερο και το τρίτο σετ, εξασφάλισε τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι αναγνωρίζοντας την αξία του Τσιτσιπά, ο «Νόλε» δήλωσε ότι αυτή ήταν η δυσκολότερη φετινή του νίκη.

Νικητής στο τουρνουά της Ρώμης, αναδείχθηκε ο «βασιλιάς» του χώματος Ράφα Ναδάλ, κερδίζοντας με 2-1 σετ τον Τζόκοβιτς στον τελικό.

Ο Τσιτσιπάς συνεχίζει πλέον την …περιοδεία του στο τουρνουά της Λιόν που είναι και το τελευταίο πριν από την έναρξη του Ρολάν Γκαρός στις 24 του μήνα.