γκολ με τη φανέλα του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Κουσκουνάς

Η αστοχία, τα δοκάρια και η διαιτησία του Τσαγκαράκη και των βοηθών του μετέτρεψαν ένα εύκολο απόγευμα σε μια αγχωτική νίκη για τον ΟΦΗ στον αγώνα του Σαββάτου με την Καλλιθέα.

Ο ΟΦΗ νίκησε με 2-1 έχοντας δυο δοκάρια και τρία ακυρωθέντα γκολ και αντί να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς βρέθηκε στο τέλος να αγωνιά για να κρατήσει το τρίποντο. Με αυτή τη νίκη ο ΟΦΗ ανέβηκε στην 3η θέση δυο βαθμούς πίσω από τη 2η Δόξα και τέσσερις από τον πρωτοπόρο Άρη.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου που ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πίεσε από το ξεκίνημα και στο 22’ άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ του Κουσκουνά που άνοιξε λογαριασμό με την κρητική ομάδα. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 31’ ο σκόρερ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Καντέ, με τον ρέφερι Τσαγκαράκη αντί να δείχνει πέναλτι, να κιτρινίζει τον παίκτη του ΟΦΗ για «θέατρο».

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο ΟΦΗ «άγγιξε» το 2-0, όταν στο 48′ ο Κουσκουνάς σούταρε, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 53’ ο Ζιαμπάρης σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ξανά ως οφσάιντ του Ποτουρίδη που του έκανε την κεφαλιά-πάσα, για να φτάσουμε στο 57’ όταν ο Κοιλιάρας με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας της Καλλιθέας για το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μάρτος σημάδεψε και αυτός το δοκάρι, ενώ στο 67’ ακυρώθηκε και τρίτο γκολ του ΟΦΗ με τον Ορτέγκα ως οφσάιντ.

Η Καλλιθέα μπήκε στο παιχνίδι στο 83’ με γκολ του κορυφαίου της παίκτη. Ο Ταλέντο σούταρε από το ύψος της περιοχής, η πορεία της μπάλας αιφνιδίασε τον Στρέζο και κατέληξε στα δίχτυα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε αγωνία, με τον ΟΦΗ πάντως να κρατάει χωρίς ιδιαίτερους κινδύνους το αποτέλεσμα.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Κουσκουνάς, Κοιλιάρας, Μάρτος και από την Καλλιθέα οι Ταλέντο, Παπαγγελής.

Με πολλά λάθη η διαιτησία του Χανιώτη Τσαγκαράκη και των  βοηθών του Πάγκαλου (Λασιθίου) και Χρηστάκου (Πειραιά).

Κίτρινες είδαν οι Κουσκουνάς, Όγκμποε, Καντέ, Ταλέντο, Ντιακιτέ.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κομεσίδης, Κοιλιάρας (68’ Ρούσσος), Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός (20’ Νάστος), Πουρτουλίδης, Χαντί (76’ Όγκμποε), Μάρτος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κουτογλίδης, Βασιλείου, Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Καντέ, Μίγγος (62’ Ταμπάκης), Μάκο (71’ Κερασίδης), Ταλέντο, Σμυρλής, Χοτζάλι (44’ Μήλιος).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ: «Πρώτοι τη 10η αγωνιστική»

Την άποψη ότι ο ΟΦΗ θα είναι 1ος την 10η αγωνιστική εξέφρασε ο Νίκος Παπαδόπουλος ο οποίος για το ματς είπε μεταξύ άλλων: «Κατά την άποψή μου, έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο να βάλουμε και δεύτερο γκολ.

Παρ’ όλα αυτά και στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί.

Είχαμε τα δοκάρια, που θα μπορούσαμε να σκοράρουμε και άλλα γκολ.