ΟΦΗ ήττα - Τσιλιανίδης
Δεν μπορεί να πιστέψει την ήττα ο Τσιλιανίδης

Ο ΟΦΗ εκπέμπει SOS, ακούει κανείς; Η κρητική ομάδα γνώρισε άλλη μια ήττα χθες,  την 3η στην σειρά για το πρωτάθλημα και 4η μαζί με αυτή του Κυπέλλου, μένοντας παράλληλα για 5ο σερί ματς χωρίς να πετύχει γκολ αν και έχασε ευκαιρίες.

Έχασε 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης, με τη νέα χθεσινή απώλεια να τον κρατά καθηλωμένο στην 9η θέση με 19 βαθμούς και πλέον χρειάζεται προσοχή για να μην βρεθεί μπλεγμένος από το πουθενά αφού η συνέχεια προβλέπεται ακόμα πιο δύσκολη. Την ίδια ώρα οι Αρκάδες που παρατάχθηκαν χωρίς Μπαράλες, Βαλιέντε, Κώτσιρα  με τους 3 βαθμούς στο Ηράκλειο έφτασαν τους 30 και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την 6η θέση κυνηγώντας ακόμα και την πεντάδα.

Ο ΟΦΗ έχασε ένα ημίχρονο παίζοντας με λάθος τρόπο, με τον Σίμο να επιλέγει το 4-5-1 αχρηστεύοντας για άλλη μια φορά τους Στάρτζεον, Σαρδινέρο. Σε όλο το πρώτο μέρος είχε την υπεροχή αλλά μόλις δυο φορές απείλησε με Μεγιάδο στο 24’  να σουτάρει λίγο άουτ και τον Στάικο στο 36’  να σημαδεύει με δυνατό σουτ το δοκάρι. Κι όχι μόνο δεν σκόραρε αλλά  στην μοναδική φορά που ο  Αστέρας βγήκε οργανωμένα στην επίθεση βρήκε το γκολ από «δώρο» του Βάτερμαν που δεν έδιωξε σωστά το σουτ του Λουίς Φερνάντες και ο νεαρός Τζήμας από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν το ίδιο με τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή (έφτασε μέχρι και το 77%) αλλά να μην βρίσκει γκολ.

ΟΦΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. Ουές
Ο Ουές προσπαθεί να αποφύγει δύο αντιπάλους

Ο Σίμος  έκανε την πρώτη κίνηση στο 53’  περνώντας τον Τσιλιανίδη στην θέση του Στάικου αυξάνοντας την πίεση στην εστία του Αστέρα ενώ στο 74’  απέσυρε τον Μεγιάδο περνώντας τον Ντε Γκούζμαν.

Ο Τσιλιανίδης έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για το 1-1. Την πρώτη στο 76′ και τη δεύτερη στο 86′. Στην πρώτη ο Τσιφτσής απέκρουσε, στη δεύτερη το σουτ πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στο 60′ ο Κουτσιαύτης καταλόγισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Καπίγια στον Σαρδινέρο αλλά το VAR ακύρωσε την φάση για οφσάιντ του Στάρτζεον στο ξεκίνημα της.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο τεχνικός του ΟΦΗ έβαλε στο ματς και τους Σολίς, Γρίβα αντί των Ουές, Κοροβέση αλλά όσο κι αν προσπάθησε ο ΟΦΗ να ισοφαρίσει, δεν τα κατάφερε.

Αυτή ήταν η 5η ήττα φέτος στο Ηράκλειο σε σύνολο 10 αγώνων (έχει μόλις 2 νίκες και 3 ισοπαλίες) και η 10η στο πρωτάθλημα με τον ΟΦΗ να διαθέτει την 2η χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα με 29 γκολ μαζί με την Λάρισα (περισσότερα έχει δεχθεί μόνο η ουραγός Λαμία 30).