Ο Γιώργος Πυνηρτζής που ήρθε 3ος στο Ευρωπαϊκό Βετεράνων

Συνήθως οι σχολικές μονάδες έχουν να επιδείξουν αθλητικές διακρίσεις των  μαθητών τους, στην περίπτωση όμως του Γενικού Λυκείου Μοχού, το μετάλλιο το έφερε ο διευθυντής του!

Ο λόγος για τον Γιώργο Πυνηρτζή, ο οποίος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβον ντο (ITF) βετεράνων, που έγινε στο Ταλίν.

Ο γνωστός για την ενασχόλησή του με τον αθλητισμό καθηγητής, πήρε την τρίτη θέση στην κατηγορία Gold 3 dan στα tull βετεράνων, κερδίζοντας έτσι και την πρόκριση για το Παγκόσμιο που θα γίνει τον Αύγουστο στη Λευκορωσία.

Ο Πυνηρτζής ανήκει στην ομάδα των Gerontis Fighters, οι οποίοι είδαν άλλα δύο μέλη τους, να κατακτούν χάλκινα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό βετεράνων.

Ο λόγος για τον Ευστάθιο Γραφανάκη, ο οποίος κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία 1 dan στα tull και τον Ιωάννη Γεροντή που ήταν τρίτος στο αγώνισμα των ομαδικών θραύσεων (6 dan). Και οι δύο προκρίθηκαν επίσης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Συνολικά η Εθνική ομάδα είχε πολύ καλή παρουσία και στην κατηγορία των βετεράνων, κατακτώντας συνολικά 13 μετάλλια με 9 αθλητές, επιτυχίες που της χάρισαν την 3η θέση.