Ο ΑΟΑΝ την κούπα στο 3ο Youth League

Ο ΑΟΑΝ έκανε την ανατροπή κόντρα στον Ερμή Ατσαλένιου,  και επιβλήθηκε με 2-1 στον τελικό  κατακτώντας  το 3ο Youth League της ΕΠΣΗ στο Γάζι. Έτσι το κύπελλο παρέμεινε στο Λασίθι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, μετά και την περσινή κατάκτηση της Αναγέννησης Ιεράπετρας.

Ο Ερμής προηγήθηκε  μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Μοσχονησιώτης βρέθηκε σε καλή θέση και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ(1-0).

Στην συνέχεια ωστόσο ο ΑΟΑΝ κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω  ισοφαρίζοντας στο 5΄ με γκολ του Πάγκαλου με κεφαλιά κάνοντας το 1-1.

Η ολική ανατροπή έγινε στο 53΄ από τον  Χατζιράι, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια για το 2-1.

ΑΟΑΝ: Κέσκος, Κεβάνι Εβ, Κεβάνι Ερ., Τζιρής, Χατζιράι, Μπάντσα, Μπεμπελάκης (46′ Κοκολάκης), Πάγκαλος, Μαρινάκης (59′ Ψαθάκης), Τραυλός, Βαρκάς

ΕΡΜΗΣ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΥ: Βλατάκης, Κογκάκης (69′ Γκιουκασκανίδης), Δαγκωνάκης (46′ Ξυλικάκης), Μανιός, Βιτσαξάκης, Αδαμάκης, Βιδάκης (81′ Βρέντζος), Σιββιανάκης (54′ Πλακιωτάκης), Μοσχονησιώτης (69′ Βεγόπουλος), Λυραράκης (58′ Μαυρόκωστας), Μανωλαράκης

Στην 3η θέση η Φαιστός

Στον μικρό τελικό η Φαιστός επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Ρεθύμνου και κατέκτησε την 3η θέση της διοργάνωσης.

Η Φαιστός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε στο 11ο λεπτό να πάρει προβάδισμα με γκολ του Γιάννη Παπαδάκη για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, στο 17′ και πάλι ο Γιάννης Παπαδάκης σκόραρε, για το 2-0, εκμεταλλευόμενος το ωραίο κόψιμο του Μαραγκάκη.

Η ομάδα του Ρεθύμνου  αντέδρασε  και στο 55′ σκόραρε ,  με τον  Μπεκ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως  οφσάιντ.

Η Φαιστός έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ στο 66′, όταν ο Ντρέκα σημάδεψε το δοκάρι.

Το γκολ τελικά ήρθε για τον Αστέρα, στο 81′ από τον Πολυμίλη που  βρέθηκε σε θέση βολής και ευστόχησε  μειώνοντας σε 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΦΑΙΣΤΟΣ: Παπουτσιδάκης, Νικηφοράκης, Μαρκουτσάκης, Νικηφοράκης, Ασκοξυλάκης, Ντρέκα, Ρουκουνάκης (79′ Νικολιδάκης), Παπαδάκης Ε (75′ Μανιαδάκης), Μαραγκάκης (75′ Αποστολάκης), Μπικάκης (55′ Καζάκης), Παπαδάκης Ι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Ανδρουλάκης, Ανωμεριανάκης, Αραμπατζόγλου (41′ Δημητρακάκης), Αραπαϊ, Τσιβιτζέβ, Παπαγιαννάκης, Πολυμίλης, Χουσεϊν, Μπεκ, Ασπρομάτης, Αναστασιάδης