Μίλτος Τέντογλου

Η ενδέκατη μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, ήταν η καλύτερη μέχρι στιγμής για τα ελληνικά χρώματα. Ο Μίλτος Τεντόγλου και ο Λευτέρης Πετρούνιας, δικαίωσαν τις προσδοκίες με την κατάκτηση του χρυσού και του χάλκινου μεταλλίου στο μήκος και στους κρίκους αντίστοιχα.

Έτσι, η χώρα μας έφθασε τα τρία μετάλλια στη διοργάνωση μετά και το χρυσό του Ντούσκου στην κωπηλασία.

Μπορεί το πολυπόθητο χρυσό «νταμπλ» να μην κατέστη εφικτό όμως δεν είναι καθόλου μικρή υπόθεση για μία χώρα όπως

η Ελλάδα, να ανεβάζει δύο αθλητές της στο βάθρο με διαφορά μερικών ωρών, στη μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού.

Ο εκπληκτικός Μίλτος Τεντόγλου δεν βρέθηκε στην καλύτερή του μέρα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τόκιο αλλά «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή, επιφέροντας καίριο πλήγμα στους Κουβανούς αντιπάλους του. Πηδώντας στα 8,41μ. επίδοση που σημείωσε στην έκτη και τελευταία προσπάθειά του, ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο ήταν 4ος στην κατάταξη. Την ίδια ακριβώς επίδοση (8,41μ.) είχε σημειώσει νωρίτερα και ο Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία, ωστόσο ο Τεντόγλου πήρε το χρυσό μετάλλιο, καθώς είχε καλύτερο δεύτερο άλμα (8,15μ. έναντι 8,09 του Κουβανού).

Ο 23χρονος άλτης από τα Γρεβενά που είχε βρεθεί ακόμα και στην 5η θέση κατά τη διάρκεια του αγώνα, δήλωσε τυχερός μετά τη λήξη του τελικού ωστόσο γρήγορα συνειδητοποίησε την τεράστια επιτυχία του:

«Δεν το περίμενα να κερδίσω, ειδικά έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Ήμουν τυχερός αλλά και άτυχος μαζί, γιατί δεν έκανα καθόλου καλά άλματα στην αρχή. Δεν ξέρω γιατί ήταν έτσι οι πρώτες πέντε προσπάθειές μου. Ήταν… χάλια. Δεν ξέρω τι έπαθα. Σαν να είχαν αγχωθεί, δεν ξέρω… Στο τέλος έκανα ακριβώς την ίδια επίδοση με τον πρώτο. Σήμερα ο Ετσεβερία ήταν καλύτερα από μένα, νιώθω λίγο κάπως που κέρδισα. Νιώθω τυχερός».

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι απονομές έγινες με υπόκρουση από συρτάκι, προς τιμήν του Έλληνα χρυσού ολυμπιονίκη.

«Θέλω να είμαι υγιής και να συνεχίσω αυτό που κάνω. Θέλω να κατεβαίνω σε όλους τους αγώνες. Να πάρω δηλαδή και άλλα χρυσά σε επόμενες Ολυμπιάδες. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους Έλληνες που έμειναν ξύπνιοι να δουν τον αγώνα μου», τόνισε ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι.

Για την ιστορία, το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Κουβανός Μάσο με 8.21μ..

«Χάλκινος» ο Πετρούνιας

Πετρούνιας
Μία μικρή αστάθεια στην έξοδο, στέρησε από τον Λευτέρη Πετρούνια ένα δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας γυμναστής, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους καθώς βαθμολογήθηκε με 15.200β., ενώ στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κινέζος, Γιανγκ Λιού (15.500β.) και στο δεύτερο ο συμπατριώτης του, Χάο Γιου (15.300β.).

Ο Πετρούνιας ανέβηκε στους κρίκους, έβδομος κατά σειρά, γεγονός που ήταν ταυτόχρονα πλεονέκτημα και μειονέκτημα. Αφ’ ενός γνώριζε την απόδοση των αντιπάλων του και κατά συνέπεια ποια βαθμολογία θα του έδινε το χρυσό μετάλλιο και αφ’ ετέρου είχε το φυσιολογικό άγχος του αθλητή που κυνηγά μία συγκεκριμένη επίδοση.

«Αφιερώνω το μετάλλιο στην Ελλάδα και στις κόρες μου», τόνισε αρχικά ο Πετρούνιας και πρόσθεσε: «Ήταν ένας πάρα πολύ γεμάτος, ένας εξαιρετικός τελικός. Ήταν πολύ δύσκολος στη διαχείρισή του. Τα συναισθήματα είναι πολύ ανάμεικτα.

Είμαι ευτυχισμένος που βρίσκομαι ξανά στα μετάλλια, με όλα όσα έχω περάσει. Όμως έχω μία γλυκόπικρη γεύση, επειδή δεν μου αρέσει η τρίτη θέση. Η επιτυχία αυτή, σημαίνει δικαίωση, σημαίνει ότι καλώς συνέχισα να πιστεύω σ΄ εμένα παρά τις δύσκολες στιγμές και είναι μία απάντηση σε όσους πίστεψαν ότι δεν θα τα καταφέρω».

Όσο για το αγωνιστικό του μέλλον, ο 30χρονος Λευτέρης Πετρούνιας, άφησε το καλύτερο για το τέλος, με μία… υπόσχεση: «Θα είμαι στο Παρίσι. Η καριέρα δεν τελειώνει με μία τρίτη θέση, αλλά με την πρώτη».