Νικήτρια η ΓΕΗ στο κρητικό ντέρμπι της Α2 βόλεϊ
Τη νίκη στο κρητικό ντέρμπι πανηγύρισαν οι παίκτες της ΓΕΗ

Τυχερή για τη ΓΕΗ και … γρουσούζικη για τον Ν.ΟΠΕΡ, αρουσούζικη για τον Ν. ΟΠΕΡ, αποδείχθηκε η 13η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ ανδρών. Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε με 3-2 σετ στο κρητικό ντέρμπι που διεξήχθη στο «Λίντο», αναπτερώνοντας τις ελπίδες παραμονής ενώ πήρε παράλληλα μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα στο Ρέθυμνο στο ματς του πρώτου γύρου.

Η αναμέτρηση ήταν γεμάτη ανατροπές και κράτησε αμείωτη την αγωνία μέχρι το τέλος ενώ δεν έλειψαν και οι εντάσεις… Η ΓΕΗ κατέκτησε το πρώτο και το τρίτο σετ με 25-23, έχοντας χάσει με το ίδιο σκορ το δεύτερο.

Στο τέταρτο σετ κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι με 25-16 κι έτσι όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι τα μισά του 5ου σετ, με τη ΓΕΗ να …ξεκολλά και να μπαίνει μπροστά στο σκορ με 11-8, στο πιο κρίσιμο σημείο.

Οι Ρεθυμνιώτες μείωσαν σε 13-12 και 14-13, όμως την τελευταία «κουβέντα» στο παιχνίδι την είπαν οι γηπεδούχοι (15-13). Τα σετ: 25–23, 23–25, 25–23, 16–25, 15–13 ΓΕΗ (Νάνος): Καρουζάκης, Σαλπιγκτής, Περπινάκης, Γιαννόπουλος, Βάζος, Γιαλυτάκης, Μαυρίδης (λ), Παπαδάκις Γ., Σαμαριτάκης, Τσάτσουλας, Σφακιανάκης.

Με τη νίκη της αυτή, η ΓΕΗ ανέβηκε στην 8η θέση με 12β. σε 12 ματς ενώ ο Ν.ΟΠΕΡ με τη δεύτερη φετινή του ήττα, έπεσε στην 3η θέση με 28β. Το ματς των γυναικών του Ν. ΟΠΕΡ με την Ένωση Ιλίου για την 13η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ αναβλήθηκε λόγω της κακοκαιρίας.

χωρίς νίκη θέλει ο Γιούχτας

Πρινιωτάκη και Πιτσούλη στο Ευρωπαϊκό

Διπλή εκπροσώπηση στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ κοριτσιών U18 θα έχει ο ΟΦΗ. Η Εύη Πρινιωτάκη και η Εμμανουέλα Πιτσούλη ενημερώθηκαν από τον ομοσπονδιακό προπονητή Κώστα Γκούντα, ότι βρίσκονται στην τελική επιλογή της Εθνικής ομάδας που αναχωρεί για την Άγκυρα της Τουρκίας, όπου θα διεξαχθεί ο 1ος προκριματικός γύρος του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Για την Πρινιωτάκη είναι η δεύτερη φορά που θα αγωνιστεί σε επίσημα παιχνίδια με τη γαλανόλευκη καθώς το περασμένο καλοκαίρι κατέκτησε το Βαλκανικό με την Εθνική U17 και την 4η θέση, με την ίδια ομάδα, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

«Εύη και Εμμανουέλα, είμαστε υπερήφανοι για σας! Σας ευχόμαστε μεγάλες επιτυχίες με την Εθνική μας, όπως και σε όλα τα κορίτσια της ομάδας. Πάμε Ελλαδάρα» αναφέρει σε ανακοίνωση του ο Ερασιτέχνης ΟΦΗ και η ομάδα βόλεϊ του συλλόγου. Η Ελλάδα βρίσκεται στον Β’ όμιλο μαζί με Σερβία (23/1/ το ματς) και Μ