Οι παίκτες του Ηροδότου πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Ηροδότου πανηγυρίζουν τη νίκη σ’ ένα ματς παρωδία του ποδοσφαίρου

Όποιος πιστεύει ότι τα έχει δει όλα στο ελληνικό ποδόσφαιρο, πρέπει να γίνει θιασώτης της Β’ Εθνικής. Ο Ηρόδοτος είχε… ραντεβού με τη Σπάρτη χθες στο γήπεδο της Αλικαρνασσού,

με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται με 9 ποδοσφαιριστές όλους κι όλους παρότι τα ρεπορτάζ ανέφεραν ότι από τη Λακωνία ξεκίνησαν 13.

Ο διαιτητής Νεοφυτιάδης προσπαθούσε να καταλάβει τι συμβαίνει, με τους ανθρώπους της Σπάρτης να υποστηρίζουν ότι ο τερματοφύλακας της ομάδας βρίσκεται στο νοσοκομείο με πυρετό. Μετά από λίγο, ο Σφέτσος παρουσιάστηκε στο γήπεδο αλλά προέκυψε πρόβλημα με τις εμφανίσεις (κυρίως τα σορτσάκια) που ήταν ομόχρωμα με αυτά του Ηροδότου. Τελικά οι γηπεδούχοι άλλαξαν εμφάνιση και η σέντρα έγινε με 20 λεπτά καθυστέρηση, (έντεκα εναντίον δέκα).

Ασφαλώς το ματς δεν αντέχει σε κριτική και το τελικό 4-1 που κρατάει ζωντανές τις ελπίδες του Ηροδότου, διαμορφώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο Αγγελούδης άνοιξε το σκορ στο 8’ με τον Καινούργιο να ισοφαρίζει (12’) προσωρινά με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Κασμερίδη. Ο Μπαρέτας στο 28’ αποκατέστησε την τάξη (2-1) και στο 39’ ο Αγγελούδης «έγραψε» το 3-1. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε και δύο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα με τους Τιεντσέ, Γιαλούση.

Στην επανάληψη, το ωραίο τέρμα του Σιαλμά με ψαλιδάκι (62’), έσπασε την μονοτονία μιας ανιαρής αναμέτρησης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Γιαλούσης (80’ λ.τ.Μουκίδης), Γραικός (57’ Σιαλμάς), Χατζηλιάδης, Ζιώγας, Αργκιλέσι, Νύκταρης, Μπαρέτας, Ηλιάδης, Γκούφας (59’ Τουγλής), Αγγελούδης

ΣΠΑΡΤΗ: Σφέτσος, Καλούσης, Φραγκούλης, Μαρσέλ, Τιέντσε, Τουρέ, Ζαχαριουδάκης, Δανδάκος, Καινούργιος, Ρόμο.

ΛΥΡΩΝΗΣ: «Έχουμε ακόμα τέσσερις τελικούς»

Δεν είχε διάθεση για πολλά λόγια ο Γιώργος Λυρώνης μετά το χθεσινό παράξενο παιχνίδι και εστίασε στους επόμενους «τελικούς» του Ηροδότου.

«Κάναμε μια εύκολη νίκη, τα παιδιά έδειξαν σοβαρότητα απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν μπορούσε να μας πιέσει.

Το τρίποντο αυτό μάς δίνει ώθηση για τους τέσσερις τελικούς που ακολουθούν και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο».

Από την πλευρά του, ο Ηλίας Βάλης που είναι μια εβδομάδα στη Σπάρτη και τα …έχει δει όλα, τόνισε: «Οι παίκτες μου είναι ήρωες.

Προσπαθούμε να τελειώσουμε με αξιοπρέπεια τη χρονιά, αν και κάθε μέρα προκύπτουν νέα προβλήματα».