ΓΙΟΥΧΤΑΣ - ΝΕΑΠΟΛΗ: Δομήνικος Πλουσής
Ο Δομήνικος Πλουσής χάρισε την νίκη στον Γιούχτα

Ο Γιούχτας δεν την… πάτησε όπως ο Αλμυρός στη Νεάπολη, παίρνοντας με 1-0 την πολύτιμη νίκη που τον κρατάει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς ήταν πλούσιο σε φάσεις αλλά είχε μόλις ένα τέρμα, το οποίο προήλθε από συνεργασία των αδελφών Πλουσή. Ο Βασίλης εκτέλεσε φάουλ στο 12’ και ο Δομηνικός με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ. Ο Γιούχτας συνέχισε να πιέζει στο πρώτο ημίχρονο αλλά τον σταμάτησαν τα δοκάρια. Στο 33’ ο Δ. Πλουσής πλάσαρε από κοντά στο οριζόντιο δοκάρι και 5 λεπτά αργότερα την ίδια τύχη είχε το σουτ του Κατσικοκέρη.

Αφού γλίτωσε από περισσότερα γκολ, η Νεάπολη τα έπαιξε όλα για όλα στην επανάληψη και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις με ισοφάριση. Ο Κόλλιας όμως ήταν εκεί για να σώσει την ομάδα των Αρχανών με απίθανες επεμβάσεις, με πιο χαρακτηριστική από όλες τη διπλή στο 69’, σε προσπάθειες των Κατσούλη και Χατζιάι. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαυραντωνάκης (Χίου).

ΝΕΑΠΟΛΗ: Γκογκόσης, Κατσούλης, Μπιτζανάκης, Καουκάκης, Νοκάι, Καρβελάς, Παράσχος (46’ Χατζιάι), Μαυρίδης (79΄ Μαδουράκης), Καπετανάκης, Φρόκου (71’ Τζανακάκης), Διαμαντάκης

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Κόλλιας, Γερακιός (30’ λ.τ. Ψαρράς), Μαυροειδής, Τζανής, Ραπτάκης, Σαββίδης, Σφυρογιαννάκης, Μαυρομάτης (56’ Κασσωτάκης), Κατσικοκέρης (76’ Ανωγειανάκης), Πλουσής Β., Πλουσής Δ. (76’ Ξηρός).

ΠΙΤΣΟΣ: «Πετύχαμε τον στόχο μας»

Οι τρεις βαθμοί και η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, χαροποίησαν τον προπονητή του Γιούχτα Μηνά Πίτσο, ο οποίος αναγνώρισε ότι η Νεάπολη μπορούσε να ισοφαρίσει στην επανάληψη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του κ. Πίτσου:

«Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Στόχος επετεύχθη και αυτή την Κυριακή. Θα μείνω στην καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και στις πολλές χαμένες ευκαιρίες. Θα μπορούσαμε να το κάνουμε πιο εύκολο. Σίγουρα ξέρουμε πως σε αυτά τα παιχνίδια, αν δεν ξεκλειδώσουμε γρήγορα αυτές τις σφιχτές άμυνες, έρχεται το άγχος, η πίεση, υπάρχει και η απραξία τόσων μηνών, χάνεται ο ρυθμός.

Η Νεάπολη στο δεύτερο ημίχρονο δικαιούται να πετύχει γκολ, αλλά όπως έχω πει, όλες οι ομάδες ξεκινάνε από το ίδιο σκαλοπάτι.  Είδαμε και σήμερα εκπλήξεις στο πρωτάθλημα. Ξέρουμε πως θα έρθουν σκαμπανεβάσματα στην πορεία, είμαστε όμως ευχαριστημένοι για τη νίκη».