Οι παίκτες του ΟΦΗ με τον προπονητή του κ. Ράλλη πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη

Την πιο σημαντική νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ, σημείωσε ο ΟΦΗ απέναντι στον Διαγόρα με 81-79, έστω κι αν αγωνίστηκε μόλις 5 λεπτά στο Βενετόκλειο της Ρόδου.

Οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη που προσγειώθηκαν χθες το πρωί στο «σμαραγδένιο» νησί για τη συνέχεια της αναμέτρησης της 11ης αγωνιστικής που είχε διακοπεί …πέρσι (17/12) πριν από το τζάμπολ της δεύτερης παράτασης, έκαναν αυτό που έπρεπε και με επιμέρους σκορ 14-12, πήραν την 5η φετινή νίκη στον 2ο όμιλο, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

Μια νίκη που όλη η ομάδα αφιέρωσε στον πρόεδρο του συλλόγου Γιάννη Δανδάλη που χθες αποχαιρέτησε την αγαπημένη του μητέρα.

ΟΦΗ ΜΠΑΣΚΕΤ
Το πιο σύντομο «ματς» στην ιστορία του τμήματος μπάσκετ του ΟΦΗ, ήταν εξίσου δραματικό όπως το πρώτο του μέρος, με το σκορ να ξεκινάει από το 67-67.

Ο Διαγόρας που ήθελε επίσης διακαώς το ροζ φύλλο, προηγήθηκε με 78-76, 45’’ πριν από τη λήξη με τρίποντο του Χρύση αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με σερί 5-1. Ο Μποχωρίδης ισοφάρισε με βολές στα 42’’ (78-78) και μετά το λάθος του Χρύση, ο Λιανός διαμόρφωσε το 80-78 για τον ΟΦΗ.  Ο Χρύσης κέρδισε φάουλ στα 9’’, αλλά πέτυχε μόνο μία βολή, μειώνοντας σε 80-79. Στα 8’’, ο Μποχωρίδης ευστόχησε στην πρώτη βολή (81-79), με τον Ιορδάνογλου να κάνει κάκιστη επιλογή στο φινάλε, με τρίποντο που δε βρήκε καν στη στεφάνη…

Τους 14 πόντους του ΟΦΗ στη δεύτερη παράταση, σημείωσαν οι Σταμπουλής 5 (1), Μποχωρίδης 5, Λιανός 4.

Τα 10λεπτα: 20-16, 31-34, 40-45, 56-56 (κ.α.), 67-67 (1η παρ.), 79-81 (2η παρ.)

Διαιτητές: Ζακεστίδης- Ουσταμπασίδης- Μαρτινάκος

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Βλαχοδήμος): Χατζηγεωργίου, Ιορδάνογλου 22(4), Μπόζιτς, Καράβας 1, Μαρουλλάκης, Παρδακάς 17(3), Πιλκούδης 26, Χρύσης 10(1), Σκλήβας 3, Μητσού.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μπουλάτοβιτς 5(1), Λιανός 24(2), Μποχωρίδης 32(3), Πέτρου, Τσερκιτζόγλου, Μηλαθιανάκης, Μαρτίνα, Πρωτογεράκης 2, Σταμπουλής 10(2), Πάλλης 6, Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης.

Επόμενη υποχρέωση για τον ΟΦΗ είναι την προσεχή Κυριακή (5μμ) στην Ελευσίνα, ματς που θα διαιτητεύσουν οι Παντελίδης-Λιόνας-Λιαρομμάτης.

Την ίδια μέρα (2μμ) ο ΑΟΚ Χανιά θα υποδεχθεί τον Διαγόρα (Θεοδωρόπουλος-Αντωνιάδης-Κούλης).

Στα παιχνίδια των κρητικών ομάδων της Γ’ Εθνικής, την Κυριακή 15/1 (5μμ) για τη 13η αγωνιστική, ορίστηκαν οι διαιτητές:

Πορφύρας-Αναγέννηση: Μπαβέλας-Βομπίρης

Εργοτέλης-Πέρα: Τσικριτσάκη-Σάλτας.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β.            Ν-Η

1.Πανιώνιος                      24           (12-0)

2.Πανελευσινιακός         21           (9-3)

3.Πρωτέας Βούλας          21           (9-3)

4.Παλαιό Φάληρο           20           (8-4)

5 Κηφισιά                          19           (7-5)

6.Αιγάλεω                         18           (6-6)

7.Εσπερος                         17           (5-7)

8.ΟΦΗ                               17           (5-7)

9.Δούκας                           16           (4-8)

10.Διαγόρας                     16           (4-8)

11.Πεύκη                           15           (3-9)

12.ΑΟΚ Χανιά                 12           (0-12)

• Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται απευθείας ενώ στα πλέι άουτ μετέχουν αυτές που θα καταλάβουν τις θέσεις 7-10 για να «πέσουν» ακόμα δύο.