Νίκη ψυχολογίας με Νέιρα στο Περιστέρι ο ΟΦΗ
Βασικός ξεκίνησε ο Νους στο Περιστέρι για τον ΟΦΗ

Νικητής έφυγε ο ΟΦΗ από το Περιστέρι στο φιλικό με τον Ατρόμητο καθώς επιβλήθηκε με 1-0 με το γκολ- πέναλτι του Νέιρα στο 63΄. Όλους τους παίκτες χρησιμοποίησε ο Τραϊανός Δέλλας.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του, παρουσιάζοντας μια εναλλακτική ενδεκάδα στο ξεκίνημα αλλά ο ΟΦΗ στάθηκε σε γενικές γραμμές καλά και έδειξε πιο ομοιογενής ομάδα σε σχέση με τους γηπεδούχους που έχουν πολλές αλλαγές συγκριτικά με την περσινή σεζόν.

Ο Νους πήρε για πρώτη φορά θέση στην αρχική ενδεκάδα, ενώ ο Χιμένεθ χρησιμοποιήθηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης από τον Έλληνα τεχνικό.

Ο Ισπανός είχε την πιο αξιόλογη ευκαιρία  στο 12΄ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη επαφή του Χριστόπουλου με τη μπάλα, πλάσαρε από κοντά, όμως ο Χουτεσιώτης ήταν σε ετοιμότητα.

Ο  ΟΦΗ, απείλησε με δύο μακρινά σουτ του Γκαγέγος χωρίς αποτέλεσμα  , ενώ οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές , με τους Ουάρντα και Καρλίτος, χωρίς ωστόσο να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί.

Ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ στο β΄ μέρος παρά τις πολλές αλλαγές του Δέλλα με πέναλτι του Νέιρα στο 63΄(το κέρδισε ο Φαιτάκης από τον Τσακμάκη). Ο Αργεντινός έπαιξε μόλις 20 λεπτά καθώς στο 74 βγήκε μαζί εμ τον Κίνι με τον οποίο είχε ένα διαπληκτισμό(ο παίκτης του Ατρόμητου τον κλώτσησε)

Ο Ατρόμητος απείλησε στα τελευταία λεπτά  με τον Μπάουμαν να έχει δυο πολύ καλές αποκρούσεις σε προσπάθειες των Ουάρντα, Καρλίτος και να κρατάει το μηδέν και τη νίκη που δίνει ψυχολογία στον ΟΦΗ ενόψει πρεμιέρας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Χουτεσιώτης, Κίνι(74΄Μουντές), Μπρόρσον(60΄Τσακμάκης), Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονθάλεθ(74΄Μίρχολ), Μπάκου(60΄Γιουμπιτάνα), Καρλίτος, Ουάρντα, φαν Βέερτ.

ΟΦΗ : Χριστογεώργος (61′ Μπάουμαν)- Μαρινάκης (78′ Χνάρης), Λαμπρόπουλος(46΄Μπρεσάν), Χριστόπουλος (61′ Χατζηθεοδωρίδης), Αμπάντα 61′ Γκονθάλεθ) – Γκαγέγος(46΄Κουτεντάκης), Καραχάλιος(46΄Μπάκιτς), Αποστολάκης (54′ Νέιρα, 74΄ Φανουράκης) – Χιμένεθ (61′ Φαϊτάκης), Νους (54′ Θεοδοσουλάκης), Ισέκα(46΄Ριέρα)