Μ’ ένα φοβερό γκολ ο Τσιλιανίδης υπέγραψε την μεγάλη νίκη του ΟΦΗ

Μία από τις καλύτερες παραστάσεις των τελευταίων ετών, με ένα ονειρεμένο χάπι εντ, πρόσφερε χθες ο ΟΦΗ στους φιλάθλους του (έστω κι αν η πλειοψηφία τους ήταν εκτός «Γεντί Κουλέ»), γονατίζοντας με 3-2 τον Παναθηναϊκό, στη συναρπαστικότερη αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.

Ο ΟΦΗ χόρτασε με… μπάλα τον κόσμο του και στο φινάλε του δραματικού αγώνα, εκτοξεύθηκε στα ουράνια με τη γκολάρα του Κοσμά Τσιλιανίδη που έμοιαζε με μπασκετικό μπάζερ μπίτερ.

Μια σπουδαία ανταμοιβή για τον πιο άτυχο ποδοσφαιριστή της κρητικής ομάδας την τελευταία διετία.

Εκείνος βέβαια που έχει το μεγαλύτερο μερίδιο για την τεράστια νίκη του ΟΦΗ-με την οποία σταμάτησε το αρνητικό σερί των τριών ηττών- είναι δίχως άλλο ο Νίκος Νιόπλιας.

Είναι πολύ σπάνιο για έναν προπονητή να κάνει 5 αλλαγές σε ένα ματς και να παίρνει ουσιώδη πράγματα από τις 4!

Αυτό συνέβη χθες και ο ΟΦΗ συνέχισε την εξαιρετική παράδοση που έχει χτίσει τα τελευταία χρόνια απέναντι στο «τριφύλλι».

Στο πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά μόνο ο ΟΦΗ υπήρχε στο γήπεδο κι όμως «κατάφερε» να πάει στα αποδυτήρια, χάνοντας με 2-1.

Ο Τοράλ νικήθηκε από τον Μπρινιόλι στο τετ α τετ του τρίτου λεπτού και οι «πράσινοι» που δεν είχαν ουσιαστικά περάσει τη σέντρα στο πρώτο τέταρτο, άνοιξαν το σκορ στο 18’ με το αυτογκόλ του Μεγιάδο, μετά τη σέντρα του Παλάσιος.

Ο ΟΦΗ δεν πτοήθηκε και βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 25’ με τον Σελίμοβιτς που πλάσαρε από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου. Ένα τέρμα που άργησε να κατακυρωθεί καθώς ελέγχθηκε αρχικά από το VAR και στη συνέχεια από τον Καραντώνη, το αν ο Ντουρμισάι επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Μπρινιόλι.

Σκόραρε και ο Σελίμοβιτς

Στο 42’, ο Χουάνκαρ «έκλεψε» την μπάλα από τον Μαρινάκη, τρίπλαρε τον Σελίμοβιτς και «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Παλάσιος, ο οποίος «έγραψε» το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο, με την εικόνα πάντως του ΟΦΗ να βελτιώνεται, μετά την είσοδο των Λουίς Φελίπε, Ουές και Τσιλιανίδη.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να κάνει το 3-1, μέσα σε ένα λεπτό. Αρχικά ο Βάτερμαν απέκρουσε το σουτ του Βιτάλ (70’) και μετά το κόρνερ, ο Βέλεθ «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι.

Η σωστή αποβολή του Βιγιαφάνιες στο 74’ με 2η κίτρινη για σκόπιμο φάουλ στον Τσιλιανίδη (αρχικά είχε δοθεί κίτρινη στον Ρούμπεν αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), έδωσε στον ΟΦΗ τη δυνατότητα να κλείσει τον Παναθηναϊκό στην περιοχή του.

Η ισοφάριση φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου και έφερε την υπογραφή του Λουίς Φελίπε, ο οποίος με ωραία κεφαλιά στο 85’, μετά από σέντρα του Ουές, έκανε το 2-2.

Στο 92’ ο Ντε Γκούζμαν έπιασε μια βολίδα που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην εκπνοή των καθυστερήσεων (94’), ο Ολλανδός βρήκε τον Τσιλιανίδη, ο οποίος με μία απίθανη γυριστή κεφαλιά, «έριξε» στα σχοινιά τον Παναθηναϊκό.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης (69’ Ουές), Σελίμοβιτς, Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (59’ Τσιλιανίδης), Γκαγέγκος, Τοράλ, Λάμπρου (69’ Ντε Γκούζμαν), Νέιρα (85’ Φαν Ντάινεν), Ντουρμισάι (59’ Λουίς Φελίπε).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (60’ λ.τ. Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (69’ Αϊτόρ), Βιτάλ (89’ Λούντκβιστ), Καρλίτος (69’ Ιωαννίδης).