Ο Παπαδομιχελάκης πέτυχε το νικητήριο γκολ του Αλμυρού στο Χαϊδάρι

Επιτέλους νίκη για τον Αλμυρό και τι νίκη! Η ομάδα του Γαζίου επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας του Χαιδαρίου για την 18η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής και έσπασε ένα αρνητικό σερί που κρατούσε από το τέλος Οκτωβρίου. Τότε (29/10) είχε πετύχει την τελευταία νίκη με σκορ 3-1 επί του ΑΟ Υπάτου εντός και μεσολάβησαν εννιά αγωνιστικές για να πανηγυρίσει τρίποντο με το οποίο ανέβηκε στην 8η θέση με 25 βαθμούς και δυο ματς λιγότερα.

Ο Αλμυρός μετά από συνεχόμενα παιχνίδια που αδικούσε τον εαυτό του πήρε αυτό που άξιζε βάσει της απόδοσης του στο β’ ημίχρονο του χθεσινού αγώνα απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο που είχε μέχρι χθες 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα εντός. Το ματς είχε δυο όψεις με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο α΄45λεπτο και τον Αλμυρό να ανεβάζει την απόδοση του στην επανάληψη και να φτάνει στο γκολ που του έδωσε τη νίκη με τον Παπαδομιχελάκη.

Το Χαϊδάρι μπήκε δυνατά και στο 5΄σε σουτ του Αποστολόπουλου έδιωξαν οι αμυντικοί του Γιούχτα.

Στο 12’ από γύρισμα του Αργυρίου ο Ενγκουέμ έδιωξε στην γραμμή ενώ στο 30΄μετά από φάουλ του Μουκίδη και κεφαλιά του Αλεξίου ο Χανιωτάκης απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για το Χαιδάρι χάθηκε στο 3’ με το διπλό δοκάρι σε σουτ των Αποστολόπουλου, Μουκίδη.

Το ημίχρονο έληξε με την ευκαιρία του Αλμυρού στο 43’ όταν από συνδυασμό Ενγκουέμ,  Κέρι, Πατινιώτη ο τελευταίος σούταρε για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας του Χαϊδαρίου. Στην επαναφορά ο Λεόν σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το σκηνικό άλλαξε στο β’ μέρος με τον Αλμυρό να ισορροπεί  και να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού.

Στο 71’ ο Τουργαίδης μόνος με τον τερματοφύλακα σούταρε άουτ ενώ στο 75΄από γύρισμα του Τουργαίδη ο Σουρνάκης σούταρε με τον Ανδριόλα να αποκρούσει.

αλμυρος ομαδα
Τελικά το γκολ για τον Αλμυρό ήρθε στο 77΄όταν από κόρνερ του Λεόν,  Ενγκουέμ και Παπαδομιχελάκης έπαιξαν βόλει… στην περιοχή και ο δεύτερος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση στο ματς με τον Αλμυρό να απορροφάει την πίεση που δέχθηκε μέχρι το τέλος και να κρατάει τη νίκη.

Διαιτήτευσε ο Κακριδής (Πειραιά)

ΧΑΪΔΑΡΙ: Ανδριόλας, Αλεξίου, Ρόπας, Ζίζηλας (86’ Τσεμπερλίδης), Μπελέρης, Τσιούλος, Ματέα, Μουκίδης, Μπουτσικάρης (86’ Πολίτης), Αποστολόπουλος (76’ Γκρέμπι), Αργυρίου.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Καργιωτάκης (78’ Κοντογιάννης), Παπαδομιχελάκης, Ξενοκτιστάκης, Λεόν, Κουτάντος, Χαντί (72’ Σουρνάκης), Τουργαίδης (85’ Βακράκος), Ενγκουέμ, Πατινιώτης (85’ Πακιουφάκης), Κέρι.

Γ’  ΕΘΝΙΚΗ: 18η αγωνιστική