Ο Βερτούδος «σκότωσε» τη Δάφνη με το νικητήριο καλάθι

Νίκη με μπάζερ μπίτερ δεν είχε πετύχει η Αναγέννηση στα 2 χρόνια που αγωνίζεται στις Εθνικές κατηγορίες μπάσκετ.

Και το έκανε με τη σφραγίδα του Νίκου Βερτούδου κόντρα στην πρωτοπόρο του 1ου ομίλου της National League 1 Δάφνη, η οποία λύγισε με 69-67 στην εκπνοή της παράτασης.

Ο 33χρονος Ηρακλειώτης γκαρντ με δίποντο σε… νεκρό χρόνο (το μοναδικό του καλάθι στο ματς) ξεσήκωσε τα «Δύο Αοράκια», χαρίζοντας στην ομάδα του Αρκαλοχωρίου, την πιο σημαντική φετινή της νίκη (4η συνολικά). Ο γκαρντ της Αναγέννησης είχε σημειώσει πέρυσι τρίποντο στο τέλος κόντρα στην Ηλιούπολη όπου η ομάδα του νίκησε 71-67 αλλά τους είχε βάλει και δύο βολές ο Μαραγκάκης.

Για να φθάσει βέβαια έως εκεί η ελλιπής Αναγέννηση (δεν έπαιξαν Μαραγκάκης, Καλογεράκης) την… κουβάλησε ο Βίσεντιτς με μία πληθωρική εμφάνιση στην επίθεση αλλά και  η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε στο τέλος της τρίτης περιόδου και στην 4η η τεχνική της ηγεσία, μπλοκάροντας τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 47-37 στο 26’. Με τον Κουρέπη πολλή ώρα στον πάγκο και με ένα ελαφρύ σχήμα, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς, το οποίο θα μπορούσαν να κερδίσουν στην κανονική διάρκεια, εάν ήταν εύστοχος ο Ραζής στην τελευταία επίθεση.

Η παράταση ήταν πολύ αγχώδης και νευρική εκατέρωθεν αλλά πριν χρειαστεί και 2η, ο Βερτούδος έλυσε τον γόρδιο δεσμό.

«Ήμασταν λίγο πιο τυχεροί στο φινάλε και πήραμε μια νίκη που τη χρειαζόμασταν. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ, απλά σούταρα και ευστόχησα. Είναι ωραίο συναίσθημα σίγουρα αλλά πάνω απ’ όλα είναι η ομάδα», τόνισε ο πρωταγωνιστής του αγώνα που αφιέρωσε τη νίκη στους συμπαίκτες που έλειψαν.

Μέτρια η διαιτησία των Καρακάση, Μακρόπουλου, Λιαρομάτη.

Τα 10λεπτα: 17-20, 35-35, 50-54, 63-63 (κ.α.), 69-67 (παρ.).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Βίσεντιτς 28 (2), Ραζής 11 (2), Σπυριδάκης 4, Βερτούδος 2, Κριθινάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 6 (2), Κουρέπης 10, Μητρόπαπας 5 (1).

ΔΑΦΝΗ (Ζαβός): Τζιβελέκας 13 (2), Καλδής 10 (1), Μουστόπουλος 19, Μέλιος 10, Γιαννίκος, Έξαρχος 8 (1), Ανδρεόπουλος 4, Γιούσι 3 (1).

Μεγάλο «διπλό» ο ΟΦΗ

Πρωταγωνιστική δήλωση έκανε στη National League 1 ο ΟΦΗ, κερδίζοντας δίκαια στο ΔΑΚ Νάξου και σαφώς πιο εύκολα απ’ ό,τι θα περίμενε κανείς τον τοπικό ΑΠΑΣ με 74-63 (με το ίδιο σκορ είχε νικήσει εκτός και τον ΕΦΑΟΖ).

Η πανηγυρική σέλφι των παικτών του ΟΦΗ στη Νάξο

Πέμπτη σερί νίκη για το σύνολο του Βασίλη Ράλλη κα 6η συνολικά φέτος στον 1ο όμιλο. Ο ΟΦΗ επέβαλε από την αρχή την ανωτερότητά του και το καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο (28-15), έθεσε γερές βάσεις για την τρίτη εκτός έδρας επιτυχία του.

Ουσιαστικά από κει και πέρα δεν απειλήθηκε, κρατώντας ένα σταθερό διψήφιο προβάδισμα, με τον Πιλκούδη να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και τον Παππά να εκτελεί άψογα από την περιφέρεια.

Καλή η διαιτησία των Κονταράτου, Χρηστίδη, Τούση.

Τα 10λεπτα: 15-28, 27-41, 50-58, 63-74.

ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (Ρουμελιώτης): Γκαβασιάδης 10, Χαρούνι 11, Λάκοβ 17 (1), Δενδρινός 8 (2), Στάθης 6, Παρασκευόπουλος 2, Κρανιάς 6 (1), Στεργίου 3 (1), Γκιγκαούρι.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 22 (3), Πιλκούδης 22, Σταμπουλής 14, Τσερκιτσόγλου, Κασπίρης 4 (1), Λιανός, Μποχωρίδης 9 (2), Ζαφειρούδης 3 (1), Πρωτογεράκης, Αντιφυλιώτης.

Το παιχνίδι του ΟΦΗ με την Κηφισιά στο κλειστό του ΒΑΚ για τη 10η αγωνιστική, θα διεξαχθεί την Κυριακή 10/12 στις 5 μ.μ.