σουπερ λιγκ super league

Κατά τα 5/7 ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν στα περισσότερα ματς που έγιναν και μία αναμέτρηση να αρχίζει Σάββατο και να τελειώνει Κυριακή…

Ο λόγος για το παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με τη νεοφώτιστη Κηφισιά, το πρώτο ημίχρονο του οποίου διεξήχθη το Σάββατο και το δεύτερο χθες (τελικό 3-0).

Ο λόγος ήταν ότι ένας από τους πυλώνες φωτισμού στους «Ζωσιμάδες» παρέμεινε σβηστός και αποτέλεσε την αιτία της μεταφοράς κατά 24 ώρες της συνέχειας του αγώνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΣ κέρδισε άνετα με δύο γκολ του Κόντε (31’ πεν., 53’) κι ένα του Γκάρο στις καθυστερήσεις.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ σκόρπισε με 3-0 τον Αστέρα Τρ., με σκόρερ τον Μουργκ (22’) και τον Ζίβκοβιτς (54’, 59’).

Στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός υπέταξε με 2-0 (63’ Μπιέλ, 87’ πεν. Ελ Αραμπί) τον Πανσερραϊκό που έχασε πέναλτι στο 53’ με τον Αλεξιτς (δοκάρι) κι έπαιζε με 10 παίκτες από το 2ο λεπτό λόγω αποβολής του Χάγεκ.

Η αυλαία άνοιξε την Παρασκευή με την αναμέτρηση Βόλος-Λαμία 2-2 (58’ Σιέλης, 90’ Αλχο – 55’ πεν. Καρλίτος, 60’ Σλίβκα).

Τα παιχνίδια ΑΕΚ-Παναιτωλικός, Παναθηναϊκός-Ατρόμητος αναβλήθηκαν εξαιτίας των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των αθηναϊκών συγκροτημάτων.