National League 2: Βελτιωμένος αλλά ξανά ηττημένος ο Εργοτέλης

Ούτε στην 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 2 κατάφερε να …σπάσει το ρόδι ο Εργοτέλης.

Η ομάδα του Ηρακλείου ηττήθηκε με 81-72 από τον Δούκα στο κλειστό του “Λίντο” και συνεχίζει να αναζητά την πρώτη της νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και έκλεισαν στο +9 (23-14) την πρώτη περίοδο. Ωστόσο το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Δούκας έκανε …παρέλαση στο παρκέ με επιμέρους σκορ 32-11, έπαιξε αποφασιστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Ο Εργοτέλης που είχε σε μεγάλη μέρα τον Γουμενάκη προσπάθησε στη συνέχεια να επιστρέψει στο ματς αλλά δεν είχε διάρκεια και μοιραία υποτάχθηκε στην αθηναϊκή ομάδα.

Δεκάλεπτα: 23-14, 34-46, 47-63, 72-81

Εργοτέλης (Χριστοδούλου): Γουμενάκης 26(2), Γκρίφιθ 19(1), Χριστοδούλου 3(1), Σκάνδαλος 9, Μπαρλιάς 4, Λαγουδάκης, Μαρκόπουλος 4, Πάσχος 3, Ορφανουδάκης 2, Ηλιάκης 2, Βιδάκης, Λυβιάκης.

Δούκας (Κατσαρέλιας): Παππάς 16, Μιχαλούτσος 13(1), Παπαγεωργόπουλος 20, Μαγιντόμπε 11(3), Γιαννουλάκης, Αούτερβααλ 6(1), Μουάτσος 2, Ξυδάς 10, Τσώνης, Ασημένιος 3(1).