National League 1: Πρώτη νίκη για την Αναγέννηση, βαριά ήττα του ΟΦΗ
Ο Ελαμέ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αναγέννησης στο σημερινό ματς

Μια τεράστια νίκη πανηγύρισε η Αναγέννηση στο ΝΚΓ Νέας Αλικαρνασσού «Δυο Αοράκια» απέναντι στον ιστορικό Μίλωνα. Το σύνολο του Αρκαλοχωρίου πήρε τη νίκη με 65-60 και “έγραψε” το πρώτο θετικό αποτέλεσμα για τη φετινή σεζόν στον 1ο όμιλο της National League 1.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σχεδόν και στα 40 λεπτά του αγώνα, με τους Ελαμέ και Κατσούρρι να τους βγάζουν από τη δύσκολη θέση, όποτε η ομάδα της Νέας Σμύρνης γινόταν απειλητική.

Δεκάλεπτα: 22-10, 34-27, 54-44, 65-60

Αναγέννηση (Παπαδάκης): Ελαμέ 18 (1), Ραζής 8 (1), Παπαδάκης 5 (1), Κουρέπης 6, Χείλαρης 5, Σπυριδάκης 7 (1), Κατσούρρι 14 (1), Μητρόπαπας 2, Βερτούδος, Κριθινάκης, Κουκιαδάκης

Μίλων (Κουρμούλης): Σταθόπουλος 4, Δημάκος 11 (1), Μοτσενίγος 6 (1), Μαράκης 16, Πολέμης 8 (2), Τσόχλας 6 (1), Οικονομόπουλος 7 (1), Σκορδάς 2

Βαριά ήττα του ΟΦΗ

Την πρώτη του ήττα στη φετινή σεζόν γνώρισε ο ΟΦΗ στη 2η αγωνιστική της National League 1, χάνοντας στην Αθήνα από τον Ερμή Αργυρούπολης με 83-66.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυναμικά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (24-21) και πηγαίνοντας ισόπαλος στα αποδυτήρια (36-36) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, ο Ερμής με “όπλο” τα τρίποντα, πήρε μεγάλο προβάδισμα και διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 21-24, 36-36, 56-46, 83-66

Ερμής Αργυρούπολης (Γκαναβίας):Βίσεντιτς 15 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Πεφάνης 14 (4), Παξινός 8 (2), Τσακναρίδης 4, Κυριλής 5 91), Σάκοτα 17 (3), Βλάχος 3 (1), Αμπατζής 2, Χατζηιωαννίδης 2, Τραχανάς

ΟΦΗ (Ράλλης)Τσιαβές 10, Σταμπουλής 14 (2), Μποχωρίδης 5, Πιλκούδης 19, Κασπίρης 5 (1), Τσερκιτσόγλου 7 (1), Πρωτογεράκης 6, Λιανός, Καψάλης