National League 1: Νίκη στον πόντο ο ΟΦΗ, ήττα της Αναγέννησης στη Δάφνη
Ο Τσιαβές σε φάση από το σημερινό ματς του ΟΦΗ

Αντίθετα ξανά αποτελέσματα για τις ομάδες του Ηρακλείου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League 1 μπάσκετ.

Ο ΟΦΗ επικράτησε στο Λίντο του Αιγάλεω με 73-72 ενώ η Αναγέννηση έχασε στη Δάφνη με 81-76.

Το παιχνίδι στο Λίντο ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη, με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο για 30 λεπτά, παίρνοντας διαφορές δέκα πόντων. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 61-56 στο 31′ και στα τελευταία λεπτά, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Με 3/4 βολές ο Μποχωρίδης έδωσε το προβάδισμα 73-72 στον ΟΦΗ για να ακολουθήσουν τρία διαδοχικά άστοχα τρίποντα των παικτών του Αιγάλεω (τα 2 από τον Τσέρνιτς), τα οποία επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν τη δεύτερη νίκη τους σε τρεις αναμετρήσεις.

Δεκάλεπτα: 19-7, 40-30, 56-58, 73-7

ΟΦΗ (Ράλλης): Τσιαβές 16 (1), Σταμπουλής 4, Πιλκούδης 8, Μποχωρίδης 23 (5), Λιανός 6, Τσέλλος 2, Κασπίρης 10 (2), Τσερκιτσόγλου 2, Πρωτογεράκης 2.

Αιγάλεω (Παπαδάτος): Βασιλόπουλος 14 (4), Μπολάτογλου 14 (1), Παπαδιονυσίου 12 (1), Τσορμπατζόγλου 12 (3), Τσίρνιτς 8 (1), Αγγελή 4, Κολσούζογλου 8, Δουρουντούς

Στη Δάφνη, η Αναγέννηση πάλεψε όσο μπορούσε το ματς αλλά δεν απέφυγε τη 2η φετινή της ήττα σε ισάριθμες εξόδους.

Δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 61-52, 81-76

Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 13 (1), Παπανικολάου 12, Καράμπουλας 12 (1), Μουστόπουλος 18, Τοπάλι 4, Γιαννίκος 9 (3), Κερασοβίτης 3 (1), Έξαρχος 9 (1), Μαραγκόπουλος 1

Αναγέννηση (Παπαδάκης): Χείλαρης 11 (2), Κουρέπης 22, Ραζής 6, Ελάμε 18 (1), Παπαδάκης, Βερτούδος 12 (4), Κατσούρρι 4, Σπυριδάκης 1, Μητρόπαπας