Εργοτέλης

Με την προβολή βίντεο για την ανάλυση του αντιπάλου ξεκίνησε χθες η προετοιμασία του Εργοτέλη για το Κυριακάτικο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου στο Παγκρήτιο. Η προπόνηση έγινε στον απόηχο της πρόσκλησης του Κυριάκου Μαζουλουξή στην Εθνική Ελπίδων και αυτό έφερε χαμόγελα και άλλαξε προς το καλύτερο το κλίμα ενόψει και της κρίσιμης κυριακάτικης αναμέτρησης.

Ο Τάκης Γκώνιας ανέλυσε στους παίκτες του τον τρόπο παιχνιδιού του Απόλλωνα Πόντου και παράλληλα τους ζήτησε να είναι πιο προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό για να αποφεύγονται λάθη όπως αυτό που οδήγησε στην ήττα στο τέλος του αγώνα στο Αίγιο. Ο Εργοτέλης καλείται την Κυριακή να ξεπεράσει εκτός των άλλων και την κακή παράδοση που έχει με τον Απόλλωνα Πόντου (πρώην Καλαμαριάς) με τον οποίο σε 4 αναμετρήσεις στο Ηράκλειο έχει μόλις  μια νίκη 2 ισοπαλίες και μία ήττα.

Την περίοδο 2003-2004 ο αγώνας των δυο ομάδων στο Ηράκλειο στο πλαίσιο της Β’ Εθνικής έληξε ισόπαλος με σκορ 1-1. Την επόμενη χρονιά για την Α’ Εθνική ο Εργοτέλης πέτυχε την μοναδική νίκη του με σκορ 4-1 και ακολούθησαν μια ήττα με σκορ 1-0 την περίοδο 2006-07 και μια ισοπαλία (2-2) την περίοδο 2007-08. Αυτό ήταν και το τελευταίο ραντεβού των δυο ομάδων αφού ακολούθησαν  στην συνέχεια διαφορετικές πορείες.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Γκάμαρης (Αθήνας) με βοηθούς τους Τζιλίρη (Πειραιά), Δέτση (Αθήνας) και 4ο τον Σωτηριάδη (Λασιθίου).

Δύο φιλικά έδωσαν τα τμήματα υποδομής του Εργοτέλη με τις Μικτές ομάδες της ΕΠΣH.

Το Μαρτινέγκο ηττήθηκε από τη Μικτή Νέων με 1-0 (Σαβουϊδάκης ο σκόρερ), ενώ το αγωνιστικό τμήμα 2003 του Γ.Σ. Εργοτέλης επικράτησε με 3-2 της Μικτής Παίδων. Για τους νικητές δυο γκολ πέτυχε ο Χαλκιαδάκης και ένα ο Φανουργιάκης και για τη Μικτή σκόραραν οι Κακουλάκης, Γεωργαλής.