Βόλεϊ ΟΦΗ - Παναθηναϊκός
Ο Μαρκς σήκωσε το βάρος των επιθέσεων του ΟΦΗ στο χθεσινό ματς με τον Παναθηναϊκό

Αν και πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, δεδομένης και της δυναμικότητας του αντιπάλου, ο ΟΦΗ δεν απέφυγε την πέμπτη εντός έδρας ήττα στη Volley League από τον Παναθηναϊκό με 3-1, μέσα σε 100 λεπτά.

Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα έχασαν σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ αλλά στη συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, μείωσαν σε 2-1 κερδίζοντας για πρώτη φορά σετ από τον Παναθηναϊκό (σε 5 αναμετρήσεις) κι έχασαν στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να στείλουν τον αγώνα στο τάι μπρέικ και να εξασφαλίσουν τον δεύτερο πόντο τους.

Σε κάθε περίπτωση ο ΟΦΗ απέδειξε χθες ότι εφόσον αγωνίζεται πλήρης (χθες έλειπε ο Καρατζάς με τον Φραγκιαδάκη να τον αντικαθιστά επάξια), μπορεί να διεκδικήσει νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και να αποφύγει την τελευταία θέση στην οποία έχει καθηλωθεί.

Ξεκίνησε με τρακ

Στα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχοι δεν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, ειδικά στα κρίσιμα σημεία όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει.

Τα τεχνικά σερβίς του ανεβασμένου Ντράγκο, έφεραν σε ισορροπία το πρώτο σετ (16-16) όμως η συνέχεια ανήκε στους πρωταθλητές που με ένα σερί κερδισμένων πόντων του Ράπτη, κατέκτησαν με 25-19 το πρώτο σετ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-9 και 21-16 και σε ρυθμό ρελαντί, έκαναν το 2-0 (25-19).

Κάπου εκεί επήλθε η χαλάρωση για τους παίκτες του Ανδρεόπουλου, την οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, έχοντας ως «όπλο» το καλό σερβίς που δυσκόλεψε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Με τον Μαρκς να ανεβάζει στροφές από τις καλές πάσες του Θάλερ, ο ΟΦΗ διατήρησε σταθερό προβάδισμα και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 (25-21).

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν εξίσου ανταγωνιστικοί και απειλητικοί για το τριφύλλι στο τέταρτο σετ, όπου έγινε μεγάλη μάχη.

Ο Παναθηναϊκός όμως ξέφυγε με 24-22 και με τον Πελεκούδα που είχε καθίσει πολύ ώρα στον πάγκο, να κερδίζει τον τελευταίο πόντο, έπεσαν οι τίτλοι του τέλους.

Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν από 11 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 19-25, 19-25, 25-21, 23-25

Διαιτητές: Αγγελίδης-Καραπουλάκης

ΟΦΗ (Φλαούνας): Ντράγκο 14 (5/12 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 3 (1/12 επ.), Μαρκς 20 (17/50 επ., 3 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 8 (6/17 επ.), Γαλιώτος 1, Φραγκιαδάκης 3 / Βελούδης (λ, 71% υπ. – 38% άριστες), Σαρικεΐσογλου 2, Θάλερ 3, Μανωλάκης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 8 (7/18 επ.), Γιάκομπσεν 1, Ρανγκέλ 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 22 (19/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 8 / Στεφάνου (λ, 63% υπ. – 37% άριστες), Πανταλέων 5