Ο Αλεξόπουλος στο ματς της Καλλιθέας

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Γιούχτας στην Καλλιθέα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την τοπική ομάδα στο  πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2. Έτσι, η ομάδα των Αρχανών διατήρησε την …ισορροπία της αναφορικά με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα, έχοντας το απόλυτο (2/2) σε νίκες εντός έδρας (στην Ιεράπετρα) και το απόλυτο σε ήττες (2/2) εκτός έδρας. Για την Καλλιθέα ήταν η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Στο πρώτο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Σουργιά, καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους που είχαν μια φλύαρη υπεροχή.

Στο 26’ και το 35’, ο Πρινιωτάκης είπε «όχι» στις προσπάθειες των Βασιλόγιαννη, Μανθάτη αντίστοιχα, με τον Γιούχτα από την πλευρά του να υστερεί στην τελική πάσα, προκειμένου να γίνει επικίνδυνος.

γιουχτας ηττα στις λεπτομερειες
Σο 50’ ο Γιούχτας έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί (έκανε «τσαφ» ο Ροβίθης από άκρως πλεονεκτική θέση) κα ένα λεπτό αργότερα (51′) η Καλλιθέα άνοιξε το σκορ (1-0) όταν ο Λουκίνας νίκησε με σουτ τον Πρινιωτάκη μετά από σέντρα του Μανθάτη.

Η ομάδα των Αρχανών προσπάθησε να απαντήσει στο 55′ αλλά το δυνατό σουτ του Νοικοκυράκη, μετά από σέντρα του Ροβίθη, ήταν άστοχο. Στο 62′ οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” το 2-0, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια αποκρούστηκε από το δοκάρι του Πρινιωτάκη.

Η τελευταία καλή στιγμή των φιλοξενούμενων για την ισοφάριση, καταγράφηκε στο 84’, όταν ο Κωστανάσιος έπιασε σουτ μετά από σέντρα του Πολυχρόνη, το οποίο δε βρήκε στόχο…

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Μπαλαχούτης (Πειραιά).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Πάντος, Μανθάτης, Μεχίας, Μαρότα, Σίλβα (68′ Τσιντώνης), Καινούργιος (46′ Ουές), Ματίγια, Ντεμέτριους (85′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (77′ Μουστακόπουλος), Κυνηγόπουλος (46′ Περέιρα), Λουκίνας.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Τζανής (86′ Κόλα), Κίσσας (86′ Μάρτσι), Βρεττός (77′ Κωστανάσιος), Ροβίδης (66′ Πολυχρόνης), Μπρους (66′ Μπουτσάκης), Αλεξόπουλος, Νοικοκυράκης.