Η Νικολέτα και η Ελευθερία Φανιουδάκη με τον πρόεδρο της ΕΣΠΕΚ

Οι αδερφές Νικολέτα και Ελευθερία Φανιουδάκη και

οι Σπιταδάκης- Αστρινάκης ήταν οι νικητές του τουρνουά μπιτς βόλεϊ Regional Juniors U19 που διεξήχθη στην παραλία του Ρεθύμνου.

Τη 2η θέση στα κορίτσια κατέλαβαν οι Καλουτσάκη-Ματαλλιωτάκη και στα αγόρια οι Μπατηράκης – Χρηστάκος.

Αυτό ήταν το πρώτο από τα δύο προκριματικά τουρνουά της ΕΣΠΕΚ τα οποία θα οδηγήσουν στο τελικό τουρνουά της κατηγορίας στο Ηράκλειο (24/7), από το οποίο θα αναδειχθούν οι πρωταθλήτριες ομάδες της Κρήτης.

Στο μεταξύ, σήμερα (3μμ) θα συνεχιστεί στο Ρέθυμνο

το πρώτο προκριματικό τουρνουά U17 που διακόπηκε λόγω καιρικών συνθηκών.

To Σάββατο 16 Ιουλίου θα διεξαχθεί το δεύτερο προκριματικό τουρνουά των  Regional Juniors U17 στο Karteros Beach Sports Center. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να έχουν ολοκληρώσει την εγγραφή τους στο μητρώο αθλητών μπιτς βόλεϊ της ΕΟΠΕ και να συμπληρώσουν τη σχετική δήλωση συμμετοχής  και να την αποστείλουν στο ως την Πέμπτη 14 Ιουλίου και ώρα 12:00. Την Κυριακή 17 Ιουλίου θα γίνει στις ίδιες εγκαταστάσεις το τελικό τουρνουά της κατηγορίας U17.

*Το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο σιρκουί 2022 κατέκτησαν στο Open της Ικαρίας οι Αντιόλ Κόλα, Σταύρος Ντάλλας κερδίζοντας με 2-1 στον τελικό τους Ιάκωβο Καφούρο

και Χρήστο Τσιγαρίδα.

Στον τελικό των γυναικών, οι Ηλέκτρα Αγριοδήμου και Δήμητρα Καραγκούνη επιβλήθηκαν της Τατιάνας Μολδοβανίδη και της ηρακλειώτισσας Ροδάνθης Μαριάτου με 2-0 σετ.