Οι ομάδες που έλαβαν μέρος στο τουρνουά της ΕΣΠΕΚ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο επίσημο τουρνουά μπιτς βόλεϊ της ΕΣΠΕΚ (Regional Juniors K17), στις εγκαταστάσεις της ΔΕΠΑΝΑΛ στον Καρτερό (ΑΚΤΗ).

Στο τουρνουά συμμετείχαν 20 ομάδες κοριτσιών και 8 ομάδες αγοριών, που διεκδίκησαν την πρόκριση στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, η οποία θα πραγματοποιηθεί στη Ρόδο (31/7-1/8).

Στην κατηγορία των κοριτσιών, όπου και ο συναγωνισμός ήταν αισθητά μεγαλύτερος, την 1η θέση κατέκτησαν οι Φανιουδάκη Ελευθερία-Φανιουδάκη Νικολέτα. Τα ταλαντούχα κορίτσια του Πήγασου Ηρακλείου έφθασαν στον τελικό χωρίς απώλεια σετ κι εκεί επικράτησαν με 2-0 των Κοτζεδάκη I- Φετφατζή Ελ.

Την 3η θέση κατέλαβαν οι Κατσαμάνη Βικτ.- Σαμόλη Μαρία.Τις απονομές των μεταλλίων και των κυπέλλων, έκανε ο πρόεδρος της ΕΣΠΕΚ Ανδρεάς Γιαννόπουλος.

Οι νικήτριες Φανιουδάκη με τις προπονήτριές τους

Στην κατηγορία των αγοριών, πρώτευσαν οι Μουτάφης Μ.- Σταυρόπουλος Βαγ., οι οποίοι νίκησαν στον τελικό τους Βένιο- Πατηράκη ενώ την 3η θέση πήραν οι Σέγκος Π.- Δαμιανάκης Στ. Τις απονομές των μεταλλίων και των κυπέλλων έκανε ο Δήμαρχος Χερσονήσου Γιάννης Σέγκος.

Ο πρόεδρος και το ΔΣ της ΕΣΠΕΚ συγχαίρουν τις πρωταθλήτριες ομάδες και τους εύχονται καλή επιτυχία στους τελικούς του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Παράλληλα ευχαριστεί θερμά τον ΔΟΠΑΦΜΑΗ και τον Αντιδήμαρχο Ηρακλείου Κώστα Βαρδαβά για τον ιματισμό και την αθλοθέτηση, τη διοίκηση της ΔΕΠΑΝΑΛ για τη δωρεάν παραχώρηση των γηπέδων και την παροχή νερών στους αθλητές/τριες και για όλη τη στήριξη και συμβολή τους στη διοργάνωση.

Τέλος, ευχαριστεί και συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν στο τουρνουά για την αγωνιστικότητα και το ήθος που επέδειξαν κατά την διάρκεια των αγώνων και όλους όσους εργάστηκαν για τη διεξαγωγή του.