Νικτές και φιναλίστ u17 με τον κ. Γιαννόπουλο

Με μεγάλη επιτυχία συνεχίζονται τα επίσημα αναπτυξιακά τουρνουά beach volley της ΕΣΠΕΚ στις κατηγορίες U17 και U19.

Στο 2ο τουρνουά που διεξήχθη στις Παρακτιες Αθλητικές Εγκαταστασεις στον Καρτερό, οι δηλώσεις συμμετοχής έφτασαν:

31 ομάδες Women U17, 11 ομάδες Men U17, 15 ομάδες Women U19 και 12 ομάδες Men U19.

Στα κυρίως ταμπλό κατέληξαν οι 4 ομάδες με την καλύτερη βαθμολογία σε κάθε κατηγορία από το τουρνουά των Χανίων και οι 8 καλύτερες ομάδες που αναδείχθηκαν από τους προκριματικούς αγώνες που έγιναν σε Χανιά και Ηράκλειο.

Στην κατηγορία Women U19 νικήτριες αναδείχθηκαν οι: Μαρκάκη Κατ./ Τζάρο Χρ. κερδίζοντας τις Ματαλλιωτάκη Θ./ Βεργετάκη Ελ. με σετ 2-1

Στην Κατηγορία Men U19 νικητές αναδείχθηκαν οι:

Βένιος Κ. / Χρηστάκος Ιππ. κερδίζοντας τους Σφακιανάκη Γ./Δασκαλάκη Α. με σετ 2-0.

Ο κ. Ταμπακάκης με τα κορίτσια U17

Στην κατηγορία Women U17 νικήτριες αναδείχθηκαν οι: Κασαπάκη Α./Ζαφειροπούλου Φ. κερδίζοντας τις Μπελενιώτη Ε./Βυνιχάκη Μ. με σετ 2-1. Στην κατηγορία Men U17 νικητές αναδείχθηκαν οι:

Δασκαλάκης Αντ./ Λουλακάκης Λ. κερδίζοντας τους Τσαμάνδουρα / Νοικοκυράκη με σετ 2-0.

Τις απονομές εκαναν ο προεδρος της Επιτροπης των Παρακτιων Μεσογειακων Αγώνων 2023 κ. Νταμπακάκης Ν., το μέλος της αυτής επιτροπης κ. Προβιας Ν., και ο Προεδρος της Ε.Σ.Πε.Κρητης κ. Γιαννόπουλος Α.

Οι αγώνες συνεχίζονται, καθως το Σαββατοκύριακο 15 και 16/7 θα διεξαχθεί το τελικό τουρνουά Αγοριών και Κοριτσιών Κ17, στις εγκαταστάσεις του Καρτερού.

Στο ίδιο μέρος, στις 22& 23 /7 θα λαβει χωρα το τελικό τουρνουά Κ19.

Από τα τελικά αυτά θα αναδειχθούν οι πρωταθλήτριες ομάδες της Ένωσης, που θα αντιπροσωπεύσουν την Ένωση στα Πανελλήνια τουρνουά σε Λουτράκι και Κεφαλονιά αντίστοιχα.