Οι αρχηγοί του Εργοτέλη και του Γιούχτα Μπάτζιος και Kασσωτάκης με τον διαιτητή του φιλικού κ. Κουναλάκη και τους συνεργάτες του

Θετικό ήταν το πρώτο τεστ για τον Εργοτέλη στο φιλικό που έγινε το Σάββατο με τον Γιούχτα στο Παγκρήτιο.
Οι «κιτρινόμαυροι» πιο έτοιμοι επικράτησαν με σκορ 3-0 πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο μέρος, ενώ ο Νίκι Παπαβασιλείου χρησιμοποίησε δύο ενδεκάδες και είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο Εργοτέλης ήταν ανώτερος πέτυχε τρία γκολ ενώ δημιούργησε και πολλές ευκαιρίες για ένα σκορ ακόμα μεγαλύτερο.

Ο Γιούχτας στο πρώτο φιλικό κι αυτός έδειξε καλά στοιχεία ωστόσο έχει περιθώρια να βελτιώσει την εικόνα του ίσως και με κάποιες προσθήκες που όπως είπε κι ο προπονητής του θα γίνουν στη συνέχεια.

Ο Παπαβασιλείου ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Κατσιμήτρο στα πλάγια της άμυνας Βουτσά και Γιακούμπου, σεντερ μπακ τους Μπάτζιο, Οικονόμου στα χαφ τους Μπρούς, Μπουρσέλη, Τσέλιο και πιο μπροστά τους Καπνίδη, Κουάτενγκ, Έφορντ.

Το πρώτο γκολ της σεζόν για τους “κιτρινόμαυρους” πέτυχε στο 26’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μπουρσέλης. Λίγα λεπτά αργότερα  στο 28’ έγινε και το 2-0 όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Μπάτζιος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και σε δεύτερη φάση να καταλήγει στα δίχτυα.  Το 3-0 γράφτηκε στο 33’ από τον  Έφορντ με ωραία ατομική προσπάθεια.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του Εργοτέλη χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα από αυτήν του πρώτου 45λεπτου με τους “κιτρινόμαυρους”  να δημιουργούν  ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρνουν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ. Στο 50’ ο γκολκίπερ του Γιούχτα απομάκρυνε με τα πόδια κοντινό σουτ του Κατσούρι ενώ στο 73’ μπλόκαρε κοντινό πλασέ του Μπουτσάκη.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν και αυτή στο 75’, όταν το μακρινό σουτ του Μανουσάκη πέρασε άουτ αλλά και στο 77’, όπου ο Μανουσάκης έδωσε στον Σταθόπουλο, ο τελευταίος όμως δεν πρόλαβε την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Γιούχτα να μπλοκάρει.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: (Α’ Ημίχρονο): Κατσιμήτρος, Βουτσάς, Οικονόμου, Μπάτζιος, Γιακούμπου, Μπρούς, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Κουάτενγκ, Καπνίδης, Έφορντ

(Β’ Ημίχρονο): Χανιωτάκης, Λαμπάκης, Μαζουλουξής, Πατάς, Σαϊτάκης (74’ Κουτσογιαννάκης), Βογιατζής, Κατσούρι (74’ Τσοκάνι), Μπουτσάκης, Μανουσάκης (78’ Πλαϊτάκης), Αντωνίου, Σταθόπουλος.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Γιαννόπουλος, Κασσωτάκης, Ρουμπάκης, Τζανής, Ραπτάκης, Πουλάκης, Τσάτσος, Μαυρομάτης, Ηλιόπουλος, Ανωγειαννάκης, Κουσίδης.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Λογοθέτης, Ζαχαράκης, Σφυρογιαννάκης, Μανουσάκης, Βαρδής, Κορτσινίδης, Κορνηλάκης, Χατζάκης, Δημαράκης, Κόλλιας.

ο Παπαβασιλείου

«ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ» ΛΕΕΙ Ο ΠΙΤΣΟΣ

“Παράθυρο” για 1-2 μεταγραφές ο Νίκι

Ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο φιλικό έμεινε ο Νίκι Παπαβασιλείου που δήλωσε: «Το πρώτο δείγμα ήταν θετικό. Είχαμε έναν καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις. Πετύχαμε τρία γκολ ενώ θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα.

Είδα πράγματα που δουλεύουμε στην προπόνηση. Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο.  Προετοιμαζόμαστε για ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα. Θέλουμε να μπαίνουμε στο γήπεδο και να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι». Αναφορικά με τις μεταγραφές  άφησε ανοικτό παράθυρο για μια-δυο κινήσεις: «Όπως έχω πει ίσως μια δυο κινήσεις να μπορούμε ακόμα να τις κάνουμε όμως αυτό θα το δούμε το επόμενο  διάστημα».

Ο τεχνικός του Γιούχτα, Μηνάς Πίτσος από την πλευρά του τόνισε: «Θέλαμε να αρχίσουμε με δύσκολα φιλικά προκειμένου να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα. Νομίζω ότι είμαστε σε αρκετά καλή κατάσταση. Με πολλή δουλειά η συνέχεια θα είναι καλή.

Θα πρέπει να ενισχυθούμε με ένα – δυο ποδοσφαιριστές. Στόχος είναι η παραμονή και θα τον πετύχουμε. Εύχομαι στον Νίκι Παπαβασιλείου καλή πορεία και θα την έχει, γιατί είναι πολύ καλός προπονητής και εύχομαι και στον Εργοτέλη να καταφέρει να πετύχει τους στόχους του».

Το Πρωτοβάθμιο Όργανο Αδειοδότησης της ΕΠΟ χορήγησε ομόφωνα άδεια συμμετοχής στον Εργοτέλη για το επόμενο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Η διοίκηση της ΠΑΕ Εργοτέλης με ανακοίνωση της  «ευχαριστεί το διοικητικό και φοροτεχνικό επιτελείο για την εξαιρετική τους εργασία και το λαμπρό αποτέλεσμα».