υποβιβασμός του Ολυμπιακού στην Α2 Ανδρών

Το αμυντικό «black-out» του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, όπου δέχθηκε 30 πόντους -με 7/9 τρίποντα της Φενερμπαχτσέ- χάνοντας το ισχνό προβάδισμα που είχε απ’ το φινάλε του ημιχρόνου και η αδυναμία του να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, κόστισαν στους «ερυθρόλευκους» την ήττα απ’ την τουρκική ομάδα στην Κωνσταντινούπολη με 94-80 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Πειραιώτες, που στερήθηκαν τον προπονητή τους Γιώργος Μπαρτζώκα για περισσότερο από ένα ημίχρονο (αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές 2’56’’ πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τον βοηθό του Χρήστο Παππά να αναλαμβάνει την καθοδήγηση της ομάδας), είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 12-6, παραμένοντας ωστόσο στην τετράδα, ενώ την ίδια ώρα η Φενέρ ανέβηκε στο 8-10 και διατηρήθηκε σε… επαφή με την οκτάδα.

Τα 10λεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 14 (0/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 λάθη), Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (3/3 δίποντα), Σλούκας 14 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μάρτιν 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης 12 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 2.