Μπάλα μπάσκετ

Η ανατροπή έγινε στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ που θα πραγματοποιηθεί 16 –19 Φεβρουαρίου στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου.

Η κλήρωση για τον κλειδάριθμο του Πανιωνίου, που κατέκτησε το UNICEF Trophy, έδωσε στους Νεοσμυρνιώτες τον αριθμό «1» κι έτσι… μετακίνησε κατά μία θέση όλες τις άλλες ομάδες βάσει της κατάταξης που είχαν στον πρώτο γύρο της Basket League.

Κατά συνέπεια, ο Ολυμπιακός πήρε το «2» και ο Παναθηναϊκός το «3», γεγονός που θα τους φέρει αντιμέτωπους στην ημιτελική φάση και όχι στον τελικό, εφόσον φυσικά αποκλείσουν οι μεν «ερυθρόλευκοι» τον Άρη και οι δε «πράσινοι» τον Κολοσσό.

Τυχερή της διαδικασίας αποδείχθηκε η ΑΕΚ, που ήταν έβδομη στον πρώτο γύρο, αλλά μετά την κλήρωση του Πανιωνίου πήγε όγδοη και θα παίξει με τον μοναδικό εκπρόσωπο της Β’ Εθνικής στα προημιτελικά και στα ημιτελικά-εφόσον προκριθεί, με το νικητή του αγώνα Περιστέρι-ΠΑΟΚ.

Υπενθυμίζεται ότι χθες δεν έγινε κλήρωση για τα ζευγάρια, αλλά μετά τον κλειδάριθμο που πήρε ο Πανιώνιος, τα ζευγαρώματα έγιναν ως εξής: 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

Ο Γενικός Γραμματέας της ΕΟΚ, Νίκος Νικολόπουλος, στάθηκε στο νέο format του Κυπέλλου Ελλάδας: «Είναι κάτι που γίνεται για πρώτη φορά, ποτέ άλλοτε δεν είχε γίνει τελική φάση με τη συμμετοχή οκτώ ομάδων. Συμμετέχουν οι επτά πρώτες ομάδες της βαθμολογίας της Basket League και ο Πανιώνιος, ο οποίος κατέκτησε το UNICEF Trophy. Καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες».

Τα εισιτήρια της διοργάνωσης είναι διαθέσιμα ηλεκτρονικά στη σελίδα της ticketmaster.gr. Υπάρχουν διάφορα πακέτα ωστόσο πρέπει να τονιστεί, ότι δικαίωμα αγοράς (εκτός από αθλητές τοπικών ακαδημιών και γονείς), έχουν αποκλειστικά μόνο όσοι παρακολούθησαν έστω και ένα παιχνίδι της Εθνικής Ανδρών το 2022 συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του αγώνα με τη Λετονία που έγινε τον περασμένο Νοέμβριο στο Ηράκλειο).