Ο Φαϊτάκης πανηγυρίζει το νικητήριο γκολ του

Σπουδαία  νίκη με 1-0 πέτυχε η Κ-19 του ΟΦΗ  επί της αντίστοιχης του Παναθηναικού στο ΒΑΚ, και παρέμεινε στην 6η θέση με αγώνα λιγότερο, μετά την 26η και (τυπικά) τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Super League Κ19, αλλά με αρκετά ματς να υπολείπονται λόγω αναβολών για όλες τις ομάδες.

Σκόρερ της νίκης του ΟΦΗ ήταν ο Φαϊτάκης στο 60΄, έπειτα από ασίστ του Κουτσουπιά, με τους νικητές να έχουν πέντε ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 15, στο 17 και στο 21, οι Φανουράκης, Κουτεντάκης και Σταυρόπουλος δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα έπειτα από ισάριθμα σουτ που επιχείρησαν προς την αντίπαλη εστία.

Πριν το γκολ της νίκης, ο ΟΦΗ είχε… προειδοποιήσει τους φιλοξενούμενους με τον Πορτοκαλίδη, μετά από ωραία συνεργασία με τον Σταυρόπουλο, ενώ στο 65΄, πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί απ’ το γκολ του Φαϊτάκη, ο Σταυρόπουλος σούταρε άουτ από καλή θέση μετά από ασίστ του σκόρερ.

ΟΦΗ: Καλαφάτης, Κουτσουπιάς, Σέχου, Χνάρης, Μπλίντο (89′ Βασιλάκης), Φανουράκης (81′ Μερκούρης), Πορτοκαλίδης, Αδαμάκης, Κουτεντάκης, Φαϊτάκης, Σταυρόπουλος (70′ Δάρλας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παναγάκος, Σκαρλατίδης (80′ Καραγκούνης), Διαμαντής, Κοκκάκης, Λιναρδάκης, Λιατιφης (71′ Τακεσιάν), Ορμενάι, Μπρέγκου, Ρομάνο (71′ Μπεβάρδος), Νότας, Λάζαρης.

Ήττα στις καθυστερήσεις η Κ17

Παρά το γεγονός ότι πέτυχε δυο γκολ, και δημιούργησε παράλληλα πολλές ευκαιρίες, η Κ17 του ΟΦΗ ηττήθηκε με 4-2 από την αντίστοιχη του Αστέρα Τρίπολης στις καθυστερήσεις, στο ΒΑΚ  για την 13η αγωνιστική της 2ης φάσης του Ε’ ομίλου του πρωταθλήματος Σούπερ Λιγκ  K17.

Στο 30’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Αγγελάκη. Ο ΟΦΗ αντέδρασε άμεσα και τέσσερα λεπτά αργότερα(34΄) έφτασε στην ισοφάριση με ατομική προσπάθεια του Τσελεγγίδη, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το β’ ημίχρονο, καθώς στο 47’ ο Τσελεγγίδης έκανε το 2-1 μετά από ωραίο συνδυασμό Πατραμάνη Κωστέα, και Σωμαράκη, και τελικό αποδέκτη τον σκόρερ.

Στο 55’ ο Κωστέας με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 77’, με τον Αγγελάκη(2-2).

Στο 86’  χάθηκε σημαντική ευκαιρία για τον ΟΦΗ , με τον Λαγουδάκη να κάνει την κεφαλιά, και την μπάλα να περνά άουτ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα λήξει ισόπαλο, ο Αστέρας με δυο γκολ στις καθυστερήσεις κατάφερε να πάρει τη νίκη. Στο 91’ ο Αγγελάκης με κεφαλιά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 95’ ο Αγγέλου στην αντεπίθεση σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

ΟΦΗ: Κουκουριτάκης, Κοζυράκης, Νινιράκης, Λαγουδάκης, Χαραλαμπάκης (46’ Καστελλιανάκης), Ντάγια, Σωμαράκης (78’ Κράστα), Κωνσταντακόπουλος Γ., Πατραμάνης (78’ Γαλανός), Κωστέας (75’ Παντερής), Τσελεγγίδης (87’ Μπεϊνάς).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ: Κωτσιόπουλος, Αγγέλου, Ρουμπιές, Κολοσκόπης (73’ Αναστασόπουλος), Κακουλής (45’ Αργειτάκης), Ντύρμα (56’ Δριγκάκης), Μανταζέλης (56’ Κόρο), Ανδρεάδης (73’ Κοντράσι), Αγγελάκης, Γεωργόπουλος, Πιέρρος.

Φάση από το παιχνίδι των Κ17 του ΟΦΗ με τον Αστέρα Τρ.