Οι Μικτές ΕΠΣΗ στο Ρέθυμνο

Μια ήττα και μια ισοπαλία ήταν ο απολογισμός για τις Μικτές ομάδες της ΕΠΣΗ χθες στο Ρέθυμνο. Στα ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής οι ομάδες του Ηρακλείου δεν τα κατάφεραν να συνεχίσουν με το απόλυτο, αφού στους Παίδες, αν και προηγήθηκαν με 3-1, ισοφαρίστηκαν στο φινάλε, ενώ στους Νέους γνώρισαν την ήττα με σκορ 3-1,

Στην τελευταία φάση έχασε η Μικτή ομάδα των Παίδων τη νίκη χθες στο Ρέθυμνο και την ευκαιρία να μείνει μόνη στην κορυφή.  Αν και προηγήθηκε με χατ-τρικ του Σωμαράκη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία με γκολ στις καθυστερήσεις σε ένα ματς με θέαμα και πολλά γκολ (3-3). Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε στο 10’ με τον Σωμαράκη να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας του Ρεθύμνου και να κάνει το 0-1.

Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 17’ μετά από λάθος στην άμυνα του Ηρακλείου αυτή την φορά και τον Αλιάι να γράφει το 1-1.

Η Μικτή της ΕΠΣΗ πήρε ξανά προβάδισμα με το δεύτερο γκολ του Σωμαράκη στο 32’ κι ενώ προηγουμένως το φάουλ του Τσέρου βρήκε το δοκάρι.

Ο Σωμαράκης πέτυχε το χατ-τρικ στο 56’ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 1-3, αλλά η ομάδα του Ρεθύμνου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Στο 64’ από φάουλ του Θεοδοσουλάκη ο Βερνάδος με πλασέ μείωσε σε 2-3 και στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Αλιάι διαμόρφωσε το τελικό 3-3 σώζοντας από την ήττα την ομάδα του.

Διαιτήτευσε ο Αντωνίου (Χανίων).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Μπερβανάκης, Χατζηκωνσταντίνου (76’  Τραιτοράκης), Γιαννούλης, Μελαδάκης, Καπετανάκης, Σπαντιδάκης (46’ Βερνάδος), Θεοδοσουλάκης, Φραγκιαδάκης, Καφετζής, Αλιάι, Αποστολάκης (68’ Ματθαιακάκης)

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Θαλασσινός, Σαντοριναίος (76’ Γεωργαλής), Γκριτζάλης, Χασουράκης (67’ Σφακιανάκης), Σπυριδάκης, Τσέρος, Σωμαράκης, Ρούκα (73’ Βιτώρος), Αμανάκης, Μαμουλάκης, Χαλκιαδάκης.

Όλα στο β’ μέρος

Στο ματς των Νέων οι Ρεθυμνιώτες μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο  προηγήθηκαν στο 53’ με πέναλτι που κέρδισε ο Τσόλας ο οποίος ανατράπηκε από τον Γκλεζάκο και ο Κώτσιος από τα 11 βήματα έκανε το 1-0.

Στο 69’ ο Κώτσιος αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0, ενώ ο Κλειδής στο 87’ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γαιτάνη πέτυχε το 3-0.

Η ομάδα του Ηρακλείου σημείωσε το γκολ της τιμής στο 93’ με τον Κεβάνι.

Διαιτήτευσε ο Κουκουράκης (Χανίων)

ΡΕΘΥΜΝΟ: Τριποδιανός, Μανουσάκης, Γαιτάνης, Κλειδής, Κώτσιος, Καραπιδάκης (79’  Π. Μαρινάκης), Τσόλας (66’ Σταύρου), Βάρδας, Τζωρτζινάκης, Νικηφόρος (66’ Μπουρνέλης), Κούσμινας (56’ Βλατάκης)

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Νεοκοσμίδης, Σαββουιδάκης, Μαμουλάκης, Βοργιάς (57’ Κουτεντάκης), Ροδίτης, Γκλεζάκος (73’ Στακάκης), Γκίκας, Κριτσωτάκης (59’ Κεβάνι), Λίλο, Τσαμπουράκης (53’ Αλεξάκης), Παπαδάκης.