Στο Ρέθυμνο οι Μικτές ΕΠΣΗ

Οι δυσάρεστες εκπλήξεις συνεχίστηκαν για τις Μικτές ομάδες Ηρακλείου στην 4η αγωνιστική του 12ου ομίλου του Πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής της ΕΠΟ.

«Θύματα» ήταν αυτή τη φορά στη Σητεία οι Παίδες της ΕΠΣΗ που υπέστησαν την πρώτη τους ήττα με 2-1 από το Λασίθι, το οποίο μέχρι χθες δεν είχε πετύχει ούτε γκολ στη διοργάνωση. Αντίθετα οι Νέοι έκαναν το χρέος τους, με την εύκολη νίκη 3-0.

Σε συνδυασμό με τα «διπλά» του Ρεθύμνου στα Χανιά, οι Μικτές Ηρακλείου εδραιώθηκαν στη δεύτερη θέση των ομίλων τους και καλούνται να εκμηδενίσουν τις απώλειές τους στα τελευταία εντός έδρας ματς με Χανιά και Ρέθυμνο, προκειμένου να αναδειχθούν και φέτος πρωταθλήτριες Κρήτης.

Αναλυτικά οι χθεσινές συναντήσεις στη Σητεία:

Ήττα-σοκ των Παίδων

Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Αντώνη Φραγκάκη, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Οι Παίδες του Ηρακλείου δεν αξιοποίησαν την υπεροχή τους στο πρώτο ημίχρονο και αιφνιδιάστηκαν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, δεχόμενοι δύο τέρματα από τον Μερκούρι. Η μείωση του σκορ (2-1) έγινε από τον Γκρίτζαλη (58’) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σώσουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, σε μία γκέλα που ίσως τους στερήσει την πρωτιά.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Χατζημπεκιάρης (Ρεθύμνου).

ΛΑΣΙΘΙ: Μανδουράρης, Ντίσα, Ζερβός, Στεφάνι, Λιοντάκης, Παπαδάκης, Μερκούρι, Γρηγοράκης, Κοπανάκης, Κουτούζος, Κηπούλας.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Γαλανάκης, Γκρίτζαλης, Τσέρος, Χασουράκης (41΄Χασουράκης), Χαλκιαδάκης (70’ Σφακιανάκης), Σπυριδάκης, Σαντοριναίος (41΄ Γεωργαλής), Αμανάκης, Ρούκα, Σωμαράκης, Μαμουλάκης.

Εύκολα οι Νέοι

Στην πρώτη μισή ώρα του αγώνα τους, καθάρισαν οι Νέοι της ΕΠΣΗ το Λασίθι, με το τελικό 3-0 να αποτυπώνει την ανωτερότητά τους.

Το σκορ άνοιξε ο Κεβάνι στο 20’ για να πάρει τη σκυτάλη ο Πακιουφάκης με δύο τέρματα στο 28’ και το 30’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «απαντήσουν» στο 35’, όμως ο Νεοκοσμίδης απέκρουσε το πέναλτι του Τρόκα.

Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη, όπου η πιο αξιοσημείωτη φάση ήταν το δοκάρι του Πακιουφάκη, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να σημειώσει χατ τρικ.

Διαιτητής ήταν ο Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου).

ΛΑΣΙΘΙ: Κουναλάκης, Ρογδάκης (85’ Κουτσαντωνάκης), Στογιάνι (75’ Πιέτρι), Ντούνγκα, Προεστάκης, Περαντωνάκης, Θόμο (46’ Χαμουρατίδης), Μουτσάι, Σολλάκου, Τρόκα (67’ Μπιτζανάκης), Φωτιάδης.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Νεοκοσμίδης, Γκίκα, Μανιουδάκης, Παπαδάκης, Σαβουϊδάκης, Βοργιάς (73’ Σμπώκος), Λίλος, Κουτεντάκης (77’ Ζηδιανάκης), Πακιουφάκης (67’ Τσαμπουράκης), Κεβάνι, Μαμουλάκης.