οι ταλαντούχοι σκακιστές του Ηρακλείου στο 22ο Ανοικτό Τουρνουά

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν στο ξενοδοχείο Galaxy τα σπουδαία διεθνή σκακιστικά τουρνουά που διοργανώθηκαν στο Ηράκλειο για 8η συνεχή χρονιά.

Ο λόγος για  το «κλειστό» τουρνουά που έδινε δυνατότητα για επίτευξη του κορυφαίου τίτλου στον κόσμο (γκραν μετρ) και στο οποίο συμμετείχαν 140 σκακιστές από 5 χώρες, το 22ο Ανοιχτό Τουρνουά Ηρακλείου καθώς και το ανοιχτό τουρνουά.

Οι διοργανωτές (Ηράκλειο ΟΑΑ, Σ. Ο. Ηρακλείου, Σ. Ο. Λέων Candia) πήραν γι’ ακόμα μια φορά πολύ καλό βαθμό, έχοντας την πολύτιμη συνδρομή της Περιφέρειας Κρήτης και του Δήμου Ηρακλείου.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό σκέλος, την πρώτη θέση στο κλειστό τουρνουά με 6/9 πήρε ο Ρώσος Valeri Sviridov, ο οποίος όμως δεν πέτυχε τον στόχο του για τον διεθνή τίτλο. Τη 2η, 3η και 4η θέση με τους ίδιους βαθμούς (6/9) κατέλαβαν με τη σειρά οι τρεις  γκραν μετρ του τουρνουά, ο πρωταθλητής Ελλάδας Γιάννης Νικολαϊδης, ο Πολωνός Tomasz Warakomski και ο Σέρβος  Dejan Antic.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι ταλαντούχοι σκακιστές του Ηρακλείου στο 22ο Ανοικτό Τουρνουά

Από τους τοπικούς παίκτες, τη νόρμα απέναντι σε αυτούς τους σπουδαίους αθλητές διεκδίκησε με αξιώσεις ο αθλητής του “Ηράκλειο ΟΑΑ” και προπονητής της ακαδημίας, Κώστας Αναγνωστόπουλος, καθώς και ο αθλητής και προπονητής του Κύδωνα, Δημήτρης Μπαλόκας.

Ο Αναγνωστόπουλος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, κερδίζοντας 37 μονάδες elo με 5 βαθμούς σε 9 αγώνες. Η σπουδαία εμφάνιση τού έφερε τον τίτλο του Φιντέ Μετρ και μια ασήμαντη λεπτομέρεια τού στέρησε την πρώτη του νόρμα για τον τίτλο του διεθνή μετρ (είχε απόδοση 2449, ενώ χρειαζόταν 2450!).

Στο 22ο ΟΠΕΝ νικητής ήταν ο 15χρονος (!) Χρήστος Μπροκαλάκης με 7,5 βαθμούς σε 9 αγώνες, ενώ τους ίδιους βαθμούς συγκέντρωσε ο 13χρονος Γιώργος Παπιδάκης που κατέλαβε τη 2η θέση και ο διεθνής μετρ Τίμης Λυριντζάκης που κατέλαβε την 3η θέση. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον 14χρονο Αλέξανδρο Κοτσίνη που κατέλαβε την 4η θέση με 7 βαθμούς, ενώ εντυπωσιακή ήταν η πορεία της 15χρονης Άσπας Δαγκωνάκη που με 6,5 βαθμούς κατέλαβε την 5η θέση, 1η γυναίκα και κέρδισε 149 μονάδες elo!

Ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία των 8 ετών των τουρνουά του Ηρακλείου που βρέθηκε στην κορυφή ανήλικος αθλητής από το Ηράκλειο, γεγονός που επιβεβαιώνει τη μεγάλη εξέλιξη των μικρών σκακιστών της πόλης όλα αυτά τα χρόνια.

Συναρπαστικές ήταν και οι μάχες των μικρών αθλητών στην κατηγορία έως 12 ετών. Την πρώτη θέση κατέκτησε πειστικά ο Γιάννης Μανιός με 6,5/7, τη 2η θέση ο Νίκος Λαντζουράκης με 6/7 και την 3η η Μαριάννα Μαθιουδάκη με 5,5/7.

Την τελετή λήξης τίμησαν με την παρουσία τους ο αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου Ευριπίδης Κουκιαδάκης και ο πρόεδρος του ΔΟΠΑΦΜΑΗ Γιώργος Βουρεξάκης, οι οποίοι δήλωσαν ενθουσιασμένοι από την εξέλιξη του σκακιού στην πόλη και επιβεβαίωσαν για άλλη μα φορά την έμπρακτη υποστήριξή τους στη φιλοξενία τόσο σημαντικών διεθνών διοργανώσεων.

Οι διοργανωτές επιθυμούν να ευχαριστήσουν θερμά την Περιφέρεια Κρήτης και το Δήμο Ηρακλείου για την υποστήριξή τους σε όλα τα επίπεδα καθώς και τους χρυσούς χορηγούς ΣΥΦΑΚ και Galaxy, τους χορηγούς Χαλκιαδάκης, Χώρα των Λωτοφάγων και Ζαχαροπλαστείο Γκλόρια καθώς και τον χορηγό επικοινωνίας τηλεόραση Creta.

Το 2018 συνεχίζονται τα διεθνή OPEN τουρνουά (9-15/4/2018 και 3-10/9/2018) με τη συμμετοχή και πλήθους μικρών παιδιών σε επίπεδα από αρχάριους ως και προχωρημένους, που θα έχουν την ευκαιρία να λάβουν πλούσιες αγωνιστικές παραστάσεις υψηλού επιπέδου.