ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ

Για δεύτερη φορά φέτος εκτός έδρας στο πρωτάθλημα ο ΟΦΗ έμεινε στην λευκή ισοπαλία με την Κηφισιά μετά το 0-0 του α΄ γύρου στην ουδέτερη Λαμία. Η κρητική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο να χαρεί την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ και να «καθαρίσει» με την παραμονή αλλά τουλάχιστον κράτησε στο -4 την αντίπαλο της.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε  με συνταγή Παναθηναϊκού και μοναδική αλλαγή στην ενδεκάδα τον Αμπάντα στην θέση του τιμωρημένου Τοράρινσον.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό  ο Μενέντεζ έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε από τον Μπάουμαν αλλά ο Λαμπρόπουλος απομάκρυνε πριν προλάβει ο Οζέγκοβιτς  να εκτελέσει.

Ο ΟΦΗ  βρήκε δίχτυα στο 19΄, όταν ο Αμπάντα έκανε μία φανταστική μπαλιά στον Ισέκα, εκείνος σκόραρε  όμως ο βοηθός  υπέδειξε οφσάιντ κάτι που επιβεβαίωσε και το VAR.

Προς το τέλος του πρώτου μέρους, ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο γκολ στο 38’, με τον Μπάκου (τετ-α-τετ με τον Αναγνωστόπουλο αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει),  στο 44’, με τον Μπάκιτς (σούταρε άουτ) και στο 45’,  με τον  Ισέκα (πλάσαρε από κοντά λίγο έξω).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία μέχρι το 55′. Η Κηφισιά στο 53′ με το πλασέ του Οζέγκοβιτς να καταλήγει  μόλις άουτ και ο ΟΦΗ στο 55΄ με τον  Μπάκου, να βρίσκεται κοντά στην εστία αλλά τον Τσάπαν να τον προλαβαίνει. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ πήρε τον έλεγχο και κυνήγησε το γκολ χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 71’, ο Αποστολάκης έκανε το πλασέ του που πέρασε  δίπλα από την εστία,  στο 75’ ο Ισέκα, βρέθηκε τετ-α-τετ, αλλά τον πρόλαβε ο Τσάπαν και στο 85’ ο Μπάκου μόνος με τον αντίπαλο γκολκίπερ πλάσαρε πάνω του.

Διαιτήτευσε ο Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας).

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (80′ Κλωναρίδης), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Σολόα (69′ Βαφέας), Μπιφουμά (79′ Τετέι), Μενέντες (69′ Πρίτσας), Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Μεγιάδο, Μπάκιτς (79′ Ριέρα), Μπάκου (89′ Φελίπε), Χιμένεθ (64′ Γκαγέγος), Αποστολάκης (88′ Μοσκέρα), Ισέκα.