Μία θέση στην 8άδα για τους αθλητές της ΓΕΗ στο πανελλήνιο σπάθης U13
Τα κορίτσια της ΓΕΗ που πήραν μέρος στους αγώνες

Με μια θέση στην 8αδα αποχαιρέτησαν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σπάθης U13 οι αθλητές/τριες της Γ.Ε.Η. Αναλυτικά και μετά τον 1ο γύρο οι αθλήτριες της Γ.Ε.Η. πέρασαν στις θέσεις: 7η Εμμανουέλα Λαδουκάκη, 14η Μάγια Τζίφα, 22η Μαρία Κατεργιαννάκη, 24η Σταυρούλα Δόξα.

Στους αγώνες ευθύ αποκλεισμού, στο ταμπλό των 64, τα κορίτσια πέρασαν bye και αγωνιστηκαν για το ταμπό των 32. Η Τζίφα επικράτησε της αθλήτριας Αραμπατζή με 10- 5 καθώς και η Δόξα Σταυρούλα έναντι της Αναστασίου με 10-4.

Οι αθλητρίες Λαδουκάκη και Κατεργιαννάκη δεν προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο καθώς ηττήθηκαν απο τις αθλητριες Νοταρά και Γουσοπούλου με 10-6 και 10-8 αντίστοιχα.

Στο ταμπλό των 16 η Τζίφα επικράτησε της αθλήτριας Μπογδάνη με νίκη 10-2, ενώ η Δόξα δεν καταφέρε να προκριθεί στις καλύτερες 8, κάνοντας ήττα 10-6 ένατι της αθλητριας του Ολυμπιακού Εμμανουέλα Ρούμπι.

Στο ταμπλό των 8 η Μάγια Τζίφα αντιμετώπισε την Γρηβαβιώτη αθλήτρια του Απόλλων Βριλισσίων όπου και ηττήθηκε με σκορ 10-5 καταλαμβάνοντας την 8η θέση στην τελική κατάταξη.

Στα αγόρια, ο αθλητής της Γ.Ε.Η. Σταύρος Ηλιόπουλος κάνοντας 2 νίκες στο 1ο γύρο, κατέλαβε την 44η θέση και αγωνίστηκε στο ταμπλό των 64 με τον αθλητή Καντάρο όπου και αποκλείστηκε για την επόμενη φάση.

Στα ομαδικά της σπάθης, τα κορίτσια κατέκτησαν την 6η θέση στην Πανελλήνια κατάταξη χάνοντας από τον Ολυμπιακό με σκορ 45-30.

Την αποστολή συνόδεψε η προπονήτρια του συλλόγου Φανή Ξαγοραράκη όπου και δήλωσε ικανοποιημένη παρ’ολες τις δυσκολίες της διοργάνωσης.

Το Δ.Σ. της Γ.Ε.Η συγχαίρει όλους τους αθλητές/τριες και εύχεται καλή πρόοδο και καλό καλοκαίρι.