Μια νίκη και μια ισοπαλία με Λεβαδειακό
Οι ποδοσαφαιριστές της Κ17 της Elite Ακαδημίας του ΟΦΗ αφιέρωσαν την πρώτη νίκη της χρονιάς στον συμπαικτη τους, Κωνσταντίνο Γαλανό, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού και θα βρίσκεται εκτός αγωνιστικής δράσης

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η Κ19 του ΟΦΗ με την αντίστοιχη του Λεβαδειακού στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Σούπερ Λιγκ, στο Δημοτικό γήπεδο Ζαγαρά της Λιβαδειάς.

Ο ΟΦΗ , είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο 15ο λεπτό, όταν ο Δάρλας έκανε το σουτ από την μικρή περιοχή και ο Βαλύδρας έδιωξε με τα πόδια.

Ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που άνοιξε τελικά το σκορ, με τον Τσεμπελίκο να νικά τον Καλαφάτη στο 21ο λεπτό, με κεφαλιά εντός περιοχής. Τέσσερα λεπτά αργότερα (25΄) ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη σημαντική ευκαιρία, με τον Φανουράκη να επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής, στο οποίο είχε απάντηση ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τον Δάρλα στο 65’ να σουτάρει από το όριο της μικρής περιοχής και την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Η ισοφάριση τελικά για την ομάδα του Μανώλη Πατεμτζή ήρθε στο 89΄. Ο Τακάκης με ωραία ατομική ενέργεια, βρήκε ωραία τον Κωστέα μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να σουτάρει εύστοχα για το τελικό 1-1. ΟΦΗ: Καλαφάτης, Λυγεράκης (46’ Σωμαράκης), Μπλίντο, Καινουργιάκης, Λαγουδάκης, Ντάγια (46’ Μ. Χνάρης), Φανουράκης (60’ Σταυρόπουλος), Δάρλας (85’ Κωστέας), Αδαμάκης, Συνολάκης (73’ Τακάκης), Σημαντηράκης.

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για την Κ17 του ΟΦΗ η οποία επικράτησε της αντίστοιχης του Λεβαδειακού, με σκορ 3-0 στο ΒΑΚ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 20΄ με τον Ασμαργιανάκη με τους παίκτες να αφιερώνουν το γκολ στον Κώστα Γαλανό που υπέστη ρήξη χιαστού και πέρασε την πόρτα του χειρουργείου.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα (35΄), ο Σιτμαλίδης διπλασίασε τα γκολ του ΟΦΗ με προσωπική ενέργεια. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πουλιού στο 51, αλλά ο Κουκουριτάκης απέκρουσε.

Στο 61 ο Ασμαριανάκης διπλασίασε τα δικά του τέρματα, από τρομερή πάσα του Βγόντζα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Ο ΟΦΗ έπαιξε με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά, λόγω τραυματισμού του Αντωνακάκη, αφού ο τεχνικός της ομάδας Ελευθεριάδης είχε κάνει και τις πέντε αλλαγές του.

ΟΦΗ: Κουκουριτάκης, Κοζυράκης, Χέιλυ, Βγόντζας (82’′ Ντρεϊάι), Μπαλάσης, Λυγεράκης (68’′ Κράστα), Αντωνακάκης, Τούφας, Κωστάκης (58’′ Κουβδός), Ασμαριανάκης (82’′ Κοντεκάς), Σιτμαλίδης (58’′ Πετούσης).