Μια…ανάσα από την άνοδο ο ΑΟΤ

Με γκολ του Μεταξάκη στο 85΄ ο ΑΟΤ πήρε νίκη-χρυσάφι στο Τυμπάκι  επί του Ρεθυμνιακού για την 6η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική και με ένα βαθμό στο φινάλε(στην έδρα του με Μανδραϊκό) κερδίζει την άνοδο. Με ισοπαλία ανεβαίνει στην Γ΄ Εθνική και ο Μανδραικός.

Το άγχος κατέβαλε τους παίκτες του Νίκου Σουτζή που δυσκολεύτηκαν απέναντι στον ουραγό Ρεθυμνιακό. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν ανταγωνιστικά και στόχευσαν τον πρώτο του βαθμό αλλά ο ΑΟΤ κατάφερε έστω και στο τέός να βρεί το γκολ και να πάρει το τρίποντο που τον φέρνει αγκαλιά με την άνοδο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 3′ με τον Στεφανάκη να εκτελεί φάουλ με την μπάλα να περνάει εκτός.

Ο Ρεθυμνιακός αμυνόταν πολύ καλά και δεν άφηνε τον ΑΟΤ να δημιουργεί  πολλές φάσεις.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΤ ήρθε στο 40′ με τον Χαϊντίνι να κάνει την προβολή από την μικρή περιοχή και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι  ξέροντας ότι δεν έχουν  περιθώρια απώλειας βαθμών μπήκαν αποφασισμένοι για το γκολ  και έχασαν σημαντική  ευκαιρία με τον Μεταξάκη στο 53′.

Δέκα λεπτά αργότερα(63΄) ο Παπανδρέου έκανε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ ενώ στο 70′ και στο 71′  Μεταξάκης  και  Μεϊρέλες σδεν κατάφεραν να σκοράρουν από καλές θέσεις.

Το χρυσό γκολ  για τον ΑΟΤ πέτυχε  ο Μεταξάκης, με κεφαλιά στο 85′ διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 με το οποίο πήρε μια νίκη που πιθανότατα θα του δώσει την άνοδο.

Διαιτήτευσε ο Κουκλάκης(Χανίων)

ΑΟΤ: Χρήστου, Δουλγεράκης, Κουρουθιανάκης, Λούσι, Σαβουιδάκης, Στεφανάκης (66′ Αριστεινίδης), Μεϊρέλες, Παραθύρας, Μεταξάκης, Παπανδρέου (73′ Γρηγοράκης), Χαϊντίνι

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ: Πολιουδάκης, Γεωργούλης, Κλειδής Π., Μαρής (60′ Ντέθκα), Πρινιανάκης (75′ Χίσκο), Γαβαλάς, Ξεπαπαδάκης, Τζουγανάκης, Κλειδής Α. (67′ Μαντραγκάσι), Λαζίδης, Σωπασής (67′ Σηφακάκης)