Μετράει μόνο η πρόκριση για τον ΟΦΗ

Μόνο η πρόκριση μετράει για τον ΟΦΗ από το παιχνίδι-ρεβάνς με την Κηφισιά στην Καισαριανή όπου αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 και πήρε το εισιτήριο λόγω της νίκης του με 3-1 στο πρώτο ματς. Ο ΟΦΗ είχε πολύ κακή παρουσία αλλά τελικά πήρε αυτό που ήθελε και θα αντιμετωπίσει στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας τον Παναιτωλικό που έφερε ισοπαλία 2-2 στην Καλλιθέα (είχε κερδίσει με 3-2 το πρώτο ματς).

Η Κηφισιά αν και με πολλούς αναπληρωματικούς στην 11άδα της και σχετικά γρήγορα, βρήκε το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και είχε σοβαρές ευκαιρίες πριν από αυτό, για να σκοράρει νωρίτερα. Οτι δεν κατάφερε ο Αντερέγκεν στο 55′ και στο 56′, το πέτυχε ο Κωνσταντακόπουλος στο 59′ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τετέι.

Γκολ που όμως δεν ήταν αρκετό για την Κηφισιά να διεκδικήσει κάτι πιο ουσιαστικό πέρα απο την πολύ καλή εμφάνιση. O ΟΦΗ που γλίτωσε τα χειρότερα, γλίτωσε και την ήττα, αφού στις καθυστερήσεις με εύστοχο πέναλτι του Φελίπε (το κέρδισε ο Μπάκου) γράφτηκε το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση.

Πρόκριση αλλά ξανά προβληματική εμφάνιση για τον ΟΦΗ που έκλεισε πολύ γρήγορα την καλή παρένθεση που άνοιξε κόντρα στον Ατρόμητο και επανήλθε στην μετριότητα που χαρακτηρίζει την εικόνα του εδώ και πάρα πολύ καιρό!

Κηφισιά : Νικοπολίδης, Παρράς, Βαφέας (46′ Τεϊσέιρα), Σπίνος, Σμπώκος, Σολόα (71′ Ιπαλίμπο), Αντούνες, Ίλιεφ (62′ Μασούρας), Κωνσταντακόπουλος, Αντερέγκεν, Τετέι (62′ Μπιφουμά).

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Αμπάντα, Πασαλίδης (68′ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Λάρσον, Γκλάζερ, Γκαγέγος, Μπάκιτς (68′ Νέιρα), Μοσκέρα (81′ Μεγιάδο), Ριέρα (46′ Μπάκου), Ντίκο (68′ Φελίπε).